Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Kalifornští hasiči obalují největší stromy na světě ohnivzdorným materiálem


17. září 2021 13:57

LOS ANGELES (ČTK) - Hasiči v kalifornském národním parku Sequoia obalují sekvojovce obrovské ohnivzdornou pokrývkou. V oblasti totiž zuří lesní požáry a panují obavy, že plameny by za několik hodin mohly zasáhnout i takzvaný Obří les (Giant Forest), kde rostou jedny z nejmohutnějších stromů na světě, informuje zpravodajský web BBC.

V lese je asi 2000 sekvojovců, včetně stromu nazývaného generál Sherman podle generála americké občanské války Williama Tecumseha Shermana. Tento strom měří 83 metrů a bývá označovaný za nejmohutnější na světě.

V regionu se již týden rozrůstají dva velké požáry. Aktivováno bylo na 350 hasičů a nasazeny byly také vrtulníky a hasící letouny.

Několik stromů, včetně generála Shermana, hasiči obalili hliníkovou folií. "Je to oblast, která má pro mnoho lidí velký význam, takže vynakládáme velké úsilí, abychom tento les ochránili," uvedla mluvčí parků Sequoia a Kings Canyon Rebecca Patersonová.

Generál Sherman je považovaný za nejobjemnější živý jednokmenný strom na Zemi. Odhaduje se, že je 2300 až 2700 let starý.

Podle odborníků jsou sekvojovce velmi odolné vůči požárům. Před žárem je chrání kůra a plameny vyčistí půdu kolem stromů a zlikvidují ostatní dřeviny, které s těmito giganty soupeří o sluneční paprsky.

Nejnovější požáry známé jako Colony a Paradise vznikly následkem blesků a nyní pohlcují křovinnou vegetaci v pohoří Sierra Nevada, kde se park Sequoia nachází.

Jen v Kalifornii letos propuklo na 7400 lesních požárů, které sežehly oblasti o rozloze zhruba 8900 kilometrů čtverečních. K rozrůstání požárů přitom přispívají vysoké teploty a sucha, jež jsou spojována s globální změnou klimatu. Požár Dixie, který byl druhým největším zaznamenaným požárem v kalifornských dějinách, byl do značné míry uhašen.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.