Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Lidstvo musí nechat 90 % světových zásob uhlí pod zemí, jinak nemá šanci naplnit Pařížskou dohodu, varují vědci


19. září 2021 06:32

PRAHA (Ekolist) - Pokud chce lidstvo naplnit závazek daný Pařížskou dohodou a zamezit globálnímu nárůstu teploty o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, musí urychleně přestat s těžbou uhlí, ropy a zemního plynu. I v případě, že se tak skutečně stane, je pouze 50% šance, že teplota tuto hranici nepřesáhne. To jsou závěry nejnovější studie provedené na University College London, kterou zveřejnil žurnál Nature.

V celosvětovém měřítku by to znamenalo, že by lidé do roku 2050 nechali pod zemí nedotčených téměř 90 % zásob uhlí. Největší světoví vývozci uhlí, Indonésie a Austrálie, dokonce 95 % svých národních zásob.

Dramatické omezení těžby se ale podle studie netýká jen uhlí. Podobné kroky je třeba učinit také u ropy a metanu, potažmo zemního plynu. Do roku 2050 by mělo zůstat nevytěženo asi 60 % jejich světových zásob. Navíc by těžba ropy a zemního plynu měla do roku 2050 klesat o 3 % ročně.

“Pokud nechceme překročit limit zvýšení teploty o 1,5 °C, musíme produkci fosilních paliv okamžitě výrazně omezit. Současný trend bohužel napovídá, že je tomu přesně naopak. Domníváme se, že vrchol těžby fosilních paliv by měl probíhat nyní, nebo během dalších deseti let,” komentuje vedoucí studie Dan Welsby.

I kdyby se ale lidstvu podařilo tyto závazky naplnit, je podle vědců pouze 50% šance, že nedojde ke zvýšení teploty nad 1,5 °C. “Tyto neradostné zprávy jsou spíše podhodnocením toho, co všechno bychom měli opravdu udělat. Po roce 2050 by se fosilní paliva měla používat pouze v letectví a v petrochemickém průmyslu,” pokračuje Dan Welsby.

Na postupný odklon od závislosti na fosilních palivech a přechod k jiným formám energie navazuje také varování vědců státům, jejichž výraznou část příjmu tvoří právě těžba a export těchto surovin. Toto varování směřuje především na státy Blízkého východu - Irák, Bahrajn, Saúdskou Arábii nebo Kuvajt, kde těžba tvoří 65 - 85 % celkového příjmu země. Vědci upozorňují, že pokud se tyto státy na změnu nepřipraví, může dojít k výraznému ohrožení jejich ekonomik.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.