Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Faerská vláda prověří tradiční lov kytovců, lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů


17. září 2021 01:21

KODAŇ (ČTK) - Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více než 1400 delfínů bělobokých. To je oproti minulým rokům nebývale vysoký počet. Podle agentury AP tak účastníci lovu se staletou tradicí zřejmě nebyli schopni dodržet všechna pravidla, jejichž cílem je minimalizovat utrpení zvířat.

"Považujeme tuto věc za velmi závažnou. Ačkoliv je lov považovaný za udržitelný, dopodrobna se zaměříme na lov delfínů a jakou roli by měl hrát ve faerské společnosti," uvedl Bárdur á Steig Nielsen, premiér tohoto dánského autonomního území. Připomněl, že lov delfínů bělobokých není ve faerské tradici tak silně zakořeněný jako nahánění kulohlavců, a nemá proto takové kulturní opodstatnění.

V neděli se na Faerských ostrovech konal takzvaný Grindadráp, při kterém lidé nahánějí kytovce na mělčinu v zálivech ostrovů a tam je usmrcují. Úlovek, maso a tuk, si obyvatelé souostroví ležícího mezi Skotskem a Islandem rozdělí mezi sebou. Tradice Grindadrápu, během kterého se voda u pobřeží zabarví doruda, sahá do 16. století. Podle oficiálních statistik loni padlo za oběť lovců 576 kulohlavců a 35 delfínů bělobokých (plískavic bělobokých).

Ochránci zvířat proti tomuto zvyku protestují už léta, tentokrát se kritické hlasy ozvaly i z řad místních lidí, kteří se obávají, že neobvykle vysoký počet usmrcených delfínů přitáhne nechtěnou pozornost.

Faerská vláda uvedla, že pohled na lov kytovců je dramatický pro lidi, kteří nejsou zvyklí vídat usmrcování zvířat. "Nahánění kytovců je ale dobře organizované a regulované," doplnila vláda s tím, že podle zákonů na ochranu zvířat musí být kytovci usmrceni co nejrychleji a musí trpět co nejméně.

Jacob Hermansen, bývalý předseda faerského sdružení, které Grindadráp pořádá, agentuře AP řekl, že se tento lov nijak neliší od porážky dobytka. "Jenom jde o otevřená jatka", kde veřejnost vidí usmrcování zvířat, tvrdí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.