https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihu-cech-jsou-dve-nove-prirodni-pamatky-rybnik-a-tune
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jihu Čech jsou dvě nové přírodní památky, rybník a tůně

10.9.2021 11:02 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
V případě Chrastí jde o jeden z mála jihočeských rybníků s průhledností až 80 centimetrů. Na jeho hladině rostou lekníny bělostné, které v tuzemsku patří mezi kriticky ohrožené druhy.
V případě Chrastí jde o jeden z mála jihočeských rybníků s průhledností až 80 centimetrů. Na jeho hladině rostou lekníny bělostné, které v tuzemsku patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Foto | Atriplexmedia / Wikimedia Commons
V Jihočeském kraji jsou dvě nové přírodní památky. Jde o rybník Chrastí u Trhových Svinů na Českobudějovicku a Nahořanské tůně u Větřní na Českokrumlovsku, které zatím nespadaly pod žádný stupeň ochrany. Přírodními památkami je prohlásila rada Jihočeského kraje, uvedl náměstek jihočeského hejtmana František Talíř (KDU-ČSL).
 

Podle něj jde v případě Chrastí o jeden z mála jihočeských rybníků s průhledností až 80 centimetrů. Na jeho hladině rostou lekníny bělostné, které v tuzemsku patří mezi kriticky ohrožené druhy. "Kromě toho v něm žijí významné druhy obojživelníků a bezobratlých živočichů," uvedl Talíř. Jihočeský kraj rybník odkoupil od původních vlastníků a další hospodaření přizpůsobí zájmům ochrany přírody.

Druhým územím je přírodní památka Nahořanské tůně, které leží na řece Vltavě mezi Větřním a Rožmberkem. Jde o dvě tůně, které přiléhají k řece, po které projíždějí vodáci. "Hlavním důvodem vyhlášení této přírodní památky je její zařazení na národní seznam evropsky významných lokalit,“ dodal Talíř. V obou tůních roste stulík malý, kriticky ohrožená rostlina, která patří mezi vymírající druhy květeny v České republice. U nás se rostlina kromě jižních Čech vyskytuje ještě na jihozápadní Moravě.

Vedle Chrastí a Nahořanských tůní rada Jihočeského kraje znovu vyhlásila dalších osm přírodních památek, které byly vyhlášeny v dřívějších letech. Kvůli legislativním úpravám se musely zrušit a vyhlásit znovu. Jde například o přírodní památky Králek, Stříbrná huť nebo přírodní rezervaci Blanko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

10.9.2021 16:27
Navrhuji obecně poupravit názvosloví, aby lépe odpovídalo realitě.
Místo "přírodní památka" použít "památka na přírodu".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist