Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V jeskyni Na Špičáku se návštěvníci seznámí se zajímavostmi ze života netopýrů


18. srpna 2021 15:54

(ČTK) - Nahlédnout do tajemného života netopýrů budou moci v pátek večer účastníci netradiční akce v bývalém lomu u jeskyně Na Špičáku poblíž Supíkovic na Jesenicku, kterou odborníci uspořádají u příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry. Připraveny jsou ukázky odchytu netopýrů i zajímavé informace o těchto savcích. ČTK to řekla vedoucí jeskyně Na Špičáku Evelyna Vozábalová.

"Odborní garanti srozumitelně a názorně vysvětlí vše o netopýrech žijících především na našem území. Chybět nebude také ukázka odchytu netopýrů do speciálních sítí, měření a určování druhů či ukázky "hlasů" netopýrů," uvedla Vozábalová. Od 18:00 budou u jeskyně připraveny soutěže a kvízy pro děti, hlavní program začne v 19:00.

V jeskyni Na Špičáku pobývá kromě několika druhů netopýrů významná populace kriticky ohroženého vrápence malého. Při sčítání letos v lednu odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů ČESON podle Vozábalové napočítali dosud rekordní počet 153 zimujících jedinců tohoto druhu.

Jeskyně Na Špičáku je nejstarší písemně doloženou jeskyní v Česku. První písemná zmínka o jeskyních Na Špičáku pochází z roku 1430. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí epigrafické nápisy na stěnách, z nichž nejstarší je datován rokem 1519. Poprvé pro veřejnost byly jeskyně zpřístupněny v 80. letech 19. století, dnešní podobu má prohlídkový okruh od roku 1955. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.