Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Sardinky a sledi v důsledku klimatické změny pravděpodobně vyhynou


15. srpna 2021 07:45

PRAHA (Ekolist) - Mnoha druhům ryb, které běžně konzumujeme, hrozí v důsledku zvyšující se teploty oceánů vyhynutí. V následujících desetiletích by tak svět mohl přijít například o sledě a sardinky. Tvrdí to nová studie univerzity v Readingu, kterou zveřejnil žurnál Nature Climate Change.

Čím dál vyšší teplota oceánů bude mít podle vědců za následek, že ryby nebudou dorůstat plné velikosti. To zároveň znamená, že nebudou mít dostatek energie na případné hledání a přesun do lokality s příznivějšími podmínkami.

“Donedávna se předpokládalo, že se ryby budou do jisté míry schopny na změny klimatu adaptovat. Naše analýza ale ukazuje, že globální změna klimatu pro ně bude představovat spíš dvojitou pohromu,” komentuje vedoucí studie, evoluční biolog Chris Venditti.

Vědci sledovali vývoj ryb v průběhu 150 milionů let a dávali ho do souvislosti s teplotou vody. Zjistili, že teplota vody vrostla průměrně o 0,8 °C za tisíc let. To je velmi málo v porovnání s nárůstem o 0,18 °C každých deset let od roku 1981.

“Pokud v následujících letech sledi a sardinky z oceánů zmizí, bude to mít následky pro celý potravní řetězec. Spolu s nadměrným rybolovem a drancováním rybích populací tak pro ryby představuje klimatická změna další velký tlak,” uzavírá profesor Venditti.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.