Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Bolí něco naši kočku? Zjistit to má nová aplikace podle fotografie hlavy


2. srpna 2021 11:07

OTTAWA (ČTK) - Zjistit, jak se cítí kočka, by možná mohlo být snazší. Kanadská společnost zabývající se technologiemi pro zdraví zvířat Sylvester.ai vyvinula aplikaci nazvanou Tably, která po vyfocení obličeje šelmy fotoaparátem telefonu zjistí, zda kočku něco bolí. Aplikace se zaměřuje na polohu uší a hlavy, zúžení očí, napětí čenichu a změny vousů, aby zjistila, zda kočka trpí, uvedla agentura Reuters.

Studie publikovaná v odborném časopise Scientific Reports v roce 2019 zjistila, že takzvaná "škála kočičích grimas", neboli FGS, je platným a spolehlivým nástrojem pro hodnocení akutní bolesti u koček.

"Pomáhá to majitelům koček zjistit, zda jejich kočku něco bolí, nebo ne," uvedla Miche Priestová ze Sylvester.ai. K tvorbě aplikace využila firma strojové učení a sérii obrázků.

Aplikace by mohla pomoci mladým veterinářům, říká lékařka kočičí kliniky Wild Rose, kde vývojáři algoritmus zkoušeli, Liz Ruelleová. "Miluji práci s kočkami, vždyť jsem s nimi vyrůstala. Pro jiné kolegy, nové absolventy, kteří možná nemají tolik zkušeností, to může být velmi složité zjistit, zda má váš pacient bolesti," dodává.

Aplikace sice může být užitečná, ale majitelé koček by měli sledovat celé tělo svého mazlíčka, včetně ocasu, pokud chtějí zjistit, jak se cítí, upozornila Alice Potterová z britské zvířecí charitativní organizace RSPCA. A také přemýšlet o jeho chování, tedy zda žere, pije, chodí na záchod a spí jako obvykle.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.