Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí


30. července 2021 12:04

PRAHA (Ekolist) - Díky online přenosu dění na čapím hnízdě v Oseku byli lidé svědky velmi tíživé podívané. Samice čápa bílého dlouhé dny trýznila jedno z mláďat, které nakonec uhynulo. Na základě podnětu od občana Česká inspekce životního prostředí prošetří, zda to, že zvířecí záchranáři do přírodního děje nezasáhli, bylo v pořádku.

Část veřejnosti byla chováním samice zděšena a žádala, aby zvířecí záchranáři mládě před trýzněním zachránili. A velké emoce pak vyvolalo rozhodnutí nezasáhnout. O tom, že se nebude zasahovat, rozhodl zkušený zvířecí záchranář Karel Makoň, který má od státu výjimku na zacházení s chráněnými živočichy, kterými čápi jsou. Ekolist.cz zveřejnil s Karlem Makoněm na toto téma rozhovor Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň a zveřejnil i několik jeho komentářů k tématu (zde a zde). "Vše, co se na hnízdě odehrálo, bylo a je čistě součástí přirozeného přírodního vývoje zvláště chráněného živočicha, který je zcela zásadní pro zachování zdravého rodu a celé populace čápa bílého," říká Karel Makoň.

Kvůli velké odezvě u veřejnosti se k tématu vyjádřila i řada organizací a odborníků, kteří všichni rozhodnutí nezasahovat podpořili. Velmi věcný komentář, který více do hloubky rozebírá dopady zasahování na samotnou populaci či dokonce celý druh, napsal David Číp ze záchranné stanice Jaroměř. K tématu se oficiálně vyjádřila Česká společnost ornitologická či Český svaz ochránců přírody.

Na zcela opačnou stranu se ale staví například Jan Rylich, který sice nemá formální vzdělání v ochraně přírody, ale zjevně hovoří celé řadě lidí z duše. Podle něho se totiž zasáhnout mělo a záchranná stanice nejen odborně selhala, ale dokonce porušila zákon na ochranu přírody a krajiny.

Ekolist.cz si o komentář k případu požádal i Českou inspekci životního prostředí, než ale stihla inspekce text připravit, dostala oficiální podnět k prošetření. Tím okamžikem nemůže inspekce věc komentovat a musíme počkat na výsledek její inspekční činnosti.

O tom, že online přenosy přírody jsou ožehavá věc, píše na svém Facebooku i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Zoo svého času měla online přenos z pavilonu goril, který však zoo ukončila (stejně jako je nyní ukončen online přenos z čapího hnízda v Oseku). "Bohužel zejména nástup sociálních sítí dal silně zaznívat hlasům zcela nepoučených laiků ‚s názorem‛, kteří generují nesmyslné skandály. A těm - na rozdíl od technických potíží, s nimiž jsme se potýkali před lety - už dost dobře čelit nelze…," komentuje to Miroslav Bobek.

Ekolist.cz oslovil s žádostí o komentář k tématu řadu osobností. Filozof a přírodovědec Stanislav Komárek se do debaty o (ne)zasahování v tomto konkrétním případě zapojovat nechce, ale nabízí širší úhel pohledu: "Lidé špatně chápou, že by se u lidí používala jedna taktika (zachraňovat každého starce či neduživého kojence, ať jsou smrti sebeblíž) a u poměrně podobných "divokých" tvorů jako čáp nechala působit přírodní drsnost a čekalo se. Ono by se vůbec nic nestalo, pokud by se mládě odebralo a dopěstovalo třeba pro nějakou zoo, pro život v čapí populaci je ale prakticky ztracené - lid by velmi dojímala jeho případná namáhavá a drahá ‚resocializace‛ ve stylu lvice Elsy. Jako obvykle se diskuse točí kolem ‚prkotin‛, ale otázka za tím je důležitá: proč máme či musíme mít pro sebe úplně jiný režim, než mají či jaký přejeme jiným tvorům? Proč se má extrémně pečovatelský stát vztahovat na lidi, a na čápy (šimpanze, jeleny...) ne?"

Téma čapího hnízda v Oseku

Petr Stýblo: Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic (28. 6. 2021) - stanovisko Českého svazu ochránců přírody

Karel Makoň: Veřejné prohlášení k případu kamerového přenosu z hnízda čápa bílého v Oseku (13. 7. 2021) - stanovisko zvířecího záchranáře Karla Makoně

David Číp: Otevřeně k (ne)zachraňování čápat na hnízdech (15. 7. 2021) - stanovisko Davida Čípa ze záchranné stanice Jaroměř

Rozhovor: Že je příroda zatraceně tvrdá? No je!, říká zvířecí záchranář Karel Makoň (19. 7. 2021)

Česká společnost ornitologická: Stanovisko k (ne)zasahování do hnízdění ptáků (24. 7. 2021) - oficiální stanovisko České společnosti ornitologické

Jan Rylich: Kauza čapího mláděte v Oseku: selhání záchranářů vs. argument „přírodou“ (27. 7. 2021) - komentář Jana Rylicha, kritický vůči rozhodnutí nezasahovat

   ↳ Karel Makoň: Odpověď Janu Rylichovi ke kauze čapího mláděte v Oseku (30. 7. 20201)

   ↳ David Hromádko: Čáp versus lid aneb Když se vyšetřuje zločin, který se nestal - odpověď Davida Hromádky Janu Rylichovi (3. 8. 2021)

       ↳Jan Rylich: Veřejná diskuse o záchranných stanicích: záchrana zvířat vs. (ne)zasahování do přírody, názory a komentáře, fakta vs. domněnky (11. 8. 2021)

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí (30. 7. 2021)

David Storch: Máme chránit přírodu před ní samou? - komentář přírodovědce Davida Storcha, který k tématu nabízí širší perspektivu.

Martin Mach Ondřej

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.