Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Palestinky z Pásma Gazy se naučily vyrábět bylinnou kosmetiku doma


30. července 2021 11:37

(ČTK) - Palestinští zemědělci z Pásma Gazy roky vyvážejí byliny do Evropy, kde se dále zpracovávají na vysoce ceněnou kosmetiku. Několik Palestinek teď ale začalo extrahovat esenciální oleje z bylin už doma a vyrábějí z nich šampony a krémy bez jakýchkoli chemických přísad. Jak napsala agentura Reuters, prodávají se v 50 obchodech a lékárnách v celém Pásmu Gazy.

Dílna se čtyřmi zaměstnankyněmi působí v Gaze v rámci mezinárodně financovaného projektu. Z rozmarýnu, bazalky, máty, tymiánu a heřmánku se tam získávají ingredience pomocí parní destilace. "Když ten výrobek držíte v ruce, máte pocit, že je to příroda bez jakýchkoli přísad," řekla Rifka Hamalavíová. Dílna se zásobuje výhradně rostlinami ze statků, které řídí ženy.

Výroba se rozšířila už na 17 produktů značky GG, což je zkratka slov green gold - zeleného zlata, jak místní zemědělci říkají mátě. Kromě kosmetiky se vyrábí i čisticí prostředky.

Cílem projektu je dát šanci ženám a pomoci ekonomice. Podporuje jej Austrálie a charitativní organizace Oxfam. V Pásmu se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 50 procent, mezi ženami je 62procentní.

Než se s výrobou začalo, měla matka 12 dětí Daulat Marúfová problémy všechny uživit prodejem máty a tymiánu ze své farmy na místním trhu. Teď vstává denně v pět hodin, aby stihla připravit 40 až 50 kilogramů rostlin, jež po ní dílna požaduje.

Její snacha Ichlas říká, že netušila, že se dají byliny použít i jinde než v kuchyni. "Ten projekt nám pomáhá, poskytuje příjmy pro naše děti a rodiny," řekla.

Produkty GG má na skladě i lékárnice Narmín Bannaová. "Mám je ráda, jsou přírodní, není v nich nic chemického. Nabízím je zákazníkům i rodině a chválí si je," řekla.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.