Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Kolik oxidu uhličitého uvolní do ovzduší rytím půdy divoká prasata? Není to zanedbatelné, zjistili vědci


25. července 2021 07:02

PRAHA (Ekolist) - Většina uhlíku uloženého v půdě se uvolňuje do ovzduší působením lidské činnosti, především změnou ve využívání půdy. Vědce z University of Queensland a University of Canterbury ale v nové studii zajímalo, kolik uhlíku, respektive oxidu uhličitého, se dostává do ovzduší rozrýváním půdy, které mají na svědomí divoká prasata. Ta patří mezi světově nejrozšířenější pozemské savce.

Podle studie uvolňuje prase divoké na celém světě rytím půdy asi 4,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. To pro představu odpovídá emisím ze zhruba 1,1 milionu aut.

“Divoká prasata jsou invazní druh, který se dobře rozmnožuje a mnohde nemá přirozené predátory. Navíc jsou jako traktor - při hledání potravy dokážou rozrýt celé pole. Tím ale dochází k uvolňování značného množství uhlíku do atmosféry,” komentuje vedoucí studie Christopher O'Bryan.

Ve studii vědci vytvářeli modely vycházející z odhadované hustoty populací prasete divokého v různých oblastech. Podle odhadu mohou prasata v současnosti rozrývat mezi 36 000 a 124 000 km2 půdy. “Ačkoliv se jedná o značný rozptyl, představuje i spodní hranice opravdu velké množství půdy. Rytí půdy navíc nemá vliv jen na její kvalitu a emise oxidu uhličitého, ohrožuje také biodiverzitu a zajištění dostatku potravy,” pokračuje O'Bryan.

Pro klima tak může stále rostoucí množství divokých prasat představovat reálnou hrozbu. “To my lidé jsme prasatům umožnili rozšíření do oblastí, kde se dříve přirozeně nevyskytovala. Měli bychom tento invazní druh začít regulovat, protože může velmi brzy představovat velké riziko pro další vznik emisí skleníkových plynů,” uzavírá spoluautor studie Nicholas Patton.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.