Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Výrobce palmového oleje přišel o certifikát udržitelného lesnictví. Investigace BBC odhalila vypalování lesa


24. července 2021 07:37

PRAHA (Ekolist) - Novinářům z britské BBC se podařilo odhalit, že korejská společnost Korindo systematicky a dlouhodobě vypalovala deštný prales v indonéské provincii Papua. Společnost úmyslné zakládání požárů popírá a tvrdí, že vznikaly samovolně v důsledku velkého sucha, nebo že je zakládali tamní domorodci, aby se zbavili krys obrovských.

Korejská společnost Korindo je gigantem v několika odvětvích. Produkuje například papír, výrobky ze dřeva, ale také palmový olej. Zároveň se pyšní certifikátem FSC, který má být pro její odběratele v Evropě zárukou ekologického a udržitelného hospodaření.

Před několika lety otevřela Indonésie dveře investorům do západní části ostrova Nová Guinea v naději, že to jednomu z nejchudších regionů přinese prosperitu. Místo toho ale na tomto území dochází v obrovském měřítku ke ztrátě tropického deštného pralesa. Jen v oblasti, kde mezi lety 2011 a 2016 Korindo hospodařilo, došlo ke ztrátě 60 000 hektarů pralesa. To pro představu odpovídá území o málo větším než je rozloha Prahy.

O tom, že se Korindo na Papui nechová tak, jak by mělo, se podle BBC spekulovalo několik let. Rada FSC v roce 2018 korejský konglomerát upozornila, že má nezpochybnitelné důkazy, že na daném území Korindo porušuje lidská práva a nechová se šetrně k životnímu prostředí, k vyloučení z FSC ale nedošlo.

BBC nyní ve spolupráci s londýnskou Goldsmiths University a organizací Greenpeace provedla vizuální analýzu. Ta za pomoci mnoha satelitních snímků pořízených v průběhu let odhalila, že k vypalování lesa docházelo systematicky.

“Podařilo se nám zjistit, že požáry vznikaly postupně a v určitém směru. Navíc byly vždy pouze uvnitř hranic území, které spadalo pod společnost Korindo. Kdyby požáry vznikaly v důsledku sucha nebo cizího zavinění, nikdy by v nich nebyla taková systematičnost,” komentuje Samaneh Moafi z Goldsmith University.

Pod tíhou důkazů došlo nakonec k tomu, že společnosti Korindo bude od října oficiálně ukončena možnost prokazovat se certifikátem FSC. “Ze strany společnosti Korindo jsme bohužel nezaznamenali žádné výrazné pokroky ve zlepšení jejího sociálního a environmentálního chování,“ komentuje generální ředitel FSC Kim Carstensen.

Zatímco Korindo odmítlo s BBC na toto téma jakkoli komunikovat a pouze vydalo oficiální vyjádření, že jsou vyloučením z FSC “naprosto šokováni”, ředitel Greenpeace pro jihovýchodní Asii Kiki Taufik k vyloučení říká: “Sice k němu došlo až nyní, ale pořád je to lepší, než kdyby k němu nedošlo nikdy. Jsme rádi, že FSC konečně přišlo k rozumu.”

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.