Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Hladina Seneckého rybníka v Plzni kvete vzácnými žlutými květy bublinatek


23. července 2021 01:58

PLZEŇ (ČTK) - Ojedinělý pohled nabízí v těchto dnech hladina Seneckého rybníka v Plzni, která rozkvetla tisíci jasně žlutých květů vzácné vodní rostliny bublinatky jižní. Je to unikátní záležitost a nic podobného není možné nyní vidět na žádné jiné vodní ploše v ČR, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Podívaná je to ale jen přechodná. Rostliny brzo odkvetou a v příštích letech, až se rybník opět víc zaplní rybami a změní se chemismus vody, bublinatky pravděpodobně opět zmizí. Jejich výskyt je totiž spojený se specifickými vlastnostmi vody.

Senecký rybník, kde se v roce 2017 prováděly úpravy a odbahnění, měl v předchozích třech suchých letech nedostatek vody a byl závislý výhradně na prosakování podzemní vody. To výrazně změnilo tamní vodu. Stala se výrazně kyselou se zvýšeným obsahem síranů. Nízké pH vody kolem 4,5 plavcům nijak nevadí, není ale vhodné pro vodní rostliny ani pro ryby. Bublinatce naopak takové prostředí maximálně vyhovuje, vytvořila na Seneckém rybníku doslova koberce. "Bublinatky tam udělaly obrovsou populaci, v rámci naší republiky je to opravdu unikátní záležitost. Lidé se sice dívají na vodní rostliny trochu nevraživě, ale ony brzy ustoupí a v následujícíh letech nejspíš vymizí, čili je to jedinečná příležitost být svědkem takového krásného úkazu," řekl Duras.

Pro lidi nepředstavují bublinatky žádné riziko. Mají jemné lístečky a nekoření na dně, takže plavec je snadno odstrčí. Rostliny jsou masožravé. Kromě toho, že žijí ze slunečního světla, si podle Durase přichytávají i živou potravu. Na listech mají dobře viditelné měchýřky. "Každý měchýřek má brvu a kdo o ní zavadí, otevře měchýřek a je nasát dovnitř, stráven a zužitkován rostlinou. Bublinatka loví plankton do velikosti asi jednoho milimetru," uvedl Duras.

I když se nyní bublinatky v rybníku vyskytují hojně, nikdy ho neovládnou celý, naopak jejich výskyt je zřemě jen krátkodobý. Teprve teď je po zhruba čtyřech letech rybník plný a voda teče přes přeliv. V minulosti se bublinatky v Plzni vyskytovaly v malé míře v rybníku Chobot, který je spojený s Velkým boleveckým rybníkem. Tam ale úplně vymizely. Cvičené oko botanika je najde místy na rybníku Košinář, podle Durase je jich tam ale málo a jsou většinou ukryté v rákosí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.