Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Obyvatelé mexické metropole čistí plovoucí zahrady z dob Aztéků


19. července 2021 01:14

MEXIKO (ČTK) - Obyvatelé mexické metropole se snaží vyčistit takzvané plovoucí zahrady, které pocházejí z dob Aztéků, v jižní městské části Xochimilco. Lokalita zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO si sice zachovává předhispánský styl, ale křehký ekosystém a staleté zemědělské postupy ohrožuje postupující zástavba.

Místní obyvatelé, které trápí znečištěná voda, dravé ryby a neustálé pronikání města, se spojují, aby kanály vyčistili a zajistili ekonomickou životaschopnost této zemědělské oblasti uvnitř mexické megalopole.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je podpora tradičních aztéckých zemědělských metod zvaných "chinampas". Jedná se o čtvercové či obdélníkové ostrůvky obklopené sítí kanálů. Zemědělské produkty zde pěstovali Aztékové ve 14. století, aby uživili předhispánské město.

"Hygiena, údržba a čistění," vyjmenovává iniciativy městská radní pro životní prostředí Marina Roblesová. "A pro zemědělce to znamená, že mohou nadále spravovat své chinampy a prodávat své produkty," dodala.

Obyvatelé usilující o vyčištění Xochimilca doufají, že návrat do minulosti zachová poslední zbývající vodních kanály města Mexiko a udrží na uzdě šíření zástavby.

"Nevím, zda nebudeme poslední generací, která tuto oblast rekultivuje," řekl místní farmář Luis Alberto Mora. "Pravda je, že (zemědělství v městské části Xochimilco) je velmi produktivní a nám, kteří se této činnosti věnujeme, poskytuje mnoho výhod," dodal.

Místo se stalo významnou turistickou atrakcí. Ostrůvky se objíždějí na pestře pomalovaných loďkách, často za doprovodu mexických hudebníků zvaných mariachis, jen několik set metrů od hlučné megapole s 21,8 milionu obyvatel.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.