Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Lamy v brněnském lomu Hády ukazují dětem cestu k přírodě


31. července 2021 01:05

BRNO (ČTK) - Lamy chované v bývalém vápencovém lomu na okraji Brna pomáhají městským dětem najít cestu k přírodě. Lamacentrum provozuje od roku 2011 Pozemkový spolek Hády. Od září do června nabízí školám vzdělávací programy zaměřené na přírodu a životní prostředí. O víkendech a prázdninách do Lamacentra míří návštěvníci z řad veřejnosti. Aktuálně tam najdou tucet lam, čtyři ovce, čtyři kozy s pěti kůzlaty a tři králíky, které mohou nakrmit a pohladit.

"Zvířata jsou skvělým prostředníkem mezi člověkem a přírodou. Zvláště pak pro městské děti, které se málokdy potkají s hospodářskými zvířaty," řekla ČTK chovatelka Lucie Růžičková z Pozemkového spolku Hády.

Programy pro školy jsou délkou i náplní přizpůsobeny věku dětí. Podle zvoleného tématu se naučí něco o včelách, ptácích, vlně a zpracování přírodních materiálů. Odlišné programy jsou k dispozici také pro veřejnost. Rodiny nebo skupiny přátel si mohou objednat soukromou prohlídku centra, případně vzít lamy na procházku.

Areál Lamacentra má placenou a neplacenou část. V té neplacené narazí návštěvníci na interaktivní prvky. Nejvýraznější je bosá stezka, kde se může každý projít po různých přírodních površích. Nechybí ani model říčního toku, budkostrom věnovaný ptákům nebo jezírko.

Vstupné do Lamacentra stojí 60 korun, pro děti od tří do 11 let je cena za vstup poloviční a mladší děti jej mají zdarma. Ovce, kozy a králíky si lidé obchází samostatně, ke kozám mohou i do výběhu. Za lamami se chodí každých 20 až 30 minut po skupinkách s průvodcem.

Podle Růžičkové je provoz Lamacentra při vysokém počtu zvířat náročný, proto nechtějí stádo příliš rozšiřovat. Nesmí se nic zanedbat a chovatelé musí být pořád ve střehu a na zvířata dohlížet. "Je to velká zodpovědnost, což je věc, ke které chceme vést i děti. Zvíře není hračka a člověk za něj má zodpovědnost," řekla.

Pozemkový spolek Hády je neziskovou organizací, a proto má problém udržet Lamacentrum při aktuálních opatřeních v chodu. Velkou odezvu však měly příspěvky na sociálních sítích. "Naši příznivci si adoptovali zvířata a hodně nás podpořili i drobní dárci," uvedla Růžičková.

Lamy alpaky však nejsou jen lákadlem pro turisty, ale prospívají i okolnímu prostředí. "V minulosti byla na Hádech mozaika polí, sadů a pastvin. Některé druhy rostlin jsou vázané na spásání. Tyto druhy zmizely a nebylo jednoduché je dostat zpátky, ale přirozenou cestou se nám to povedlo," uvedla Růžičková.

Hlavním cílem Pozemkového spolku Hády je péče o cenné přírodní lokality v okolí. Prostor někdejšího lomu je druhově velmi pestrý, vyskytuje se tam mnoho vzácných druhů rostlin i živočichů.

Helena Hegeďová

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.