Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Záchranná stanice v Pavlově pomůže s dokrmením čápat, která přišla o matku


16. července 2021 17:21

PAVLOV (ČTK) - Záchranná stanice zvířat v Pavlově na Havlíčkobrodsku se snaží zachránit čápata v Nové Vsi u Světlé. Při bouřce přišla o matku. Lidé se obávali, že je nekrmí ani samec a že pojdou hlady. Podle ředitele stanice Zbyška Karafiáta je ale v takových případech nutné postupovat obezřetně, snaha dostat je z hnízda a zachránit by je spíš mohla ohrozit. Když se záchranáři přesvědčili, že se samec k mláďatům vrací, rozhodli se mu pomoci s dokrmováním a mláďata v hnízdě ponechat.

Protože už jsou čápata odrostlejší a některá se snaží nad hnízdem vzlétnout, hrozilo by, že se svých zachránců budou bát a skočí z komínu, čímž by se zřejmě zabila. Pracovníci stanice hnízdo delší dobu pozorovali. Byli rozhodnuti se i přes riziko pokusit mláďata z hnízda sundat. "Říkali jsme si, že když se nám podaří zachránit jedno, tak to bude úspěch, protože čtyři najednou prostě nejde chytit," řekl Karafiát. Neudělali to, když se samec začal vracet.

Samec má podle Karafiáta problémy donášet mláďatům dostatek potravy. Záchranáři znají místa, kam pro ni létá. Nasypali mu tam rozmražené ryby. "Pokud si je vezme, budeme mu tam sypat další, aby to krmení zvládl. Čtyři čápata jsou na jednoho čápa docela dost, ale měli by to zvládnout, už chybí jen pár dní, aby mláďata z hnízda vyletěla," řekl Karafiát.

Na hnízdo bez dospělých čápů upozornili lidé v pondělí. Prohlídka pomocí dronu ukázala, že v hnízdě jsou čtyři mláďata, dvě už se učila létat, dvě byla viditelně slabší.

Podle Karafiáta je důležité, aby lidé udrželi své emoce a nesnažili se za každou cenu do hnízdění ptáků zasahovat. Objevují se případy, kdy lidé vezmou mláďata z hnízda, protože si myslí, že jsou opuštěná. "Je dobré počkat, rozmyslet si to, mít jistotu, že zachraňuji a neubližuji. Kdybychom se snažili za každou cenu čápata zachránit, tři by spadla na zem a nakonec by čáp přiletěl, bylo by to velké neštěstí," řekl Karafiát.

Pracovníci stanice teď najezdí stovky kilometrů, aby převzali i více než desítku živočichů a mláďat. O další desítky zvířat se ve stanici starají a průběžně, po jejich vykrmení a potřebném růstu, je vracejí zpět do volné přírody.

Za poslední tři týdny v Pavlově přijali přibližně 150 zvířat, za letošek bezmála 650 živočichů. „Aktuálně bychom bez pomoci dobrovolníků, studentů a ochoty nálezců podobné počty zvládali jen velmi těžko,“ dodal Karafiát.

Vendula Krausová

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.