Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Americký stát Maine jako první zakázal používání chemických látek PFAS


20. července 2021 01:15

AUGUSTA (ČTK) - Vláda amerického státu Maine jako první na světě plošně zakázala používání perfluorovaných látek (PFAS) ve všech prodávaných výrobcích od roku 2030. Informoval o tom list The Guardian. PFAS jsou druhem chemikálií, které se podle expertů dostávají přes jídlo a pitnou vodu do lidského organismu a můžou způsobit například rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů.

Perfluorované látky se většinou objevují v produktech, které mají odolávat vlhkosti, mastnotě nebo zašpinění. Kromě obalů na jídlo se využívají při výrobě kosmetiky, kuchyňského nádobí, nepromokavých textilií, kytarových strun či pěny do hasících přístrojů. V přírodě se však jen velmi těžko rozkládají a tak se jim někdy přezdívá "věčné chemikálie".

Řada států v USA i jinde po světě již proti používání PFAS zakročila, nicméně jen částečně a pouze v určité oblasti výroby. Dánsko například jako první země v EU zakázalo používání těchto látek v potravinových obalech.

Podle odhadů vědců se PFAS nachází v krvi 97 procent Američanů a v pitné vodě, kterou konzumuje 100 milionu lidí v USA. Nebezpečné hladiny těchto chemikálií však hlásí vědci z celého světa, kteří je našli i v dešťové vodě, v ledních medvědech u severního pólu, mateřském mléce mnoha žen, či v mořských živočiších. Experti na veřejné zdraví přitom tvrdí, že jediný způsob, jak zabránit další kontaminaci životního prostředí, je zcela zakázat používání těchto látek.

Nový zákon v Maine, který byl přijat po letech diskuzí, vyžaduje po výrobcích prodávajících své zboží na území tohoto státu, aby tamním úřadům do roku 2023 sdělili, jaké jejich výrobky PFAS obsahují. Pokud by úřady došly k závěru, že je využití chemikálií při výrobě zboží "v tuto chvíli nevyhnutelné", mohly by výrobci udělit výjimku. U všeho ostatního zboží bude přítomnost PFAS od roku 2030 zakázána.

"Toto opatření stanovuje silný celostátní precedent, který vysílá jasný signál průmyslu, že se musíme rychle posunout směrem k bezpečnější chemii a pryč od toxických sloučenin, jakými jsou PFAS," řekla Sarah Dollová z organizace Safer States, která se zasazuje za přísnější zdravotní regulace na úrovni jednotlivých amerických států.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.