Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Tip na výstavu: zajděte ochutnat třešně slavných císařů Napoleona a Františka II.


15. července 2021 15:53

PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek 15. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody druhá letošní výstava letního ovoce starých odrůd - pozdních třešní, višní a meruněk. Výstava potrvá jen do soboty 17. července 2021. Součástí pátečního doprovodného programu jsou i zajímavé metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na ovocné omáčky a šťávy. Vstup je zdarma. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.

A co je k vidění? Plné stoly pestrobarevných třešní, kde vyniká nejen tradiční třešňově červená. Vystaveny jsou i třešně žluté i mramorované. A také meruňky. Nejsou to výstřelky moderního šlechtění, ale ukázka tradice a píle našich předků, kteří ovocným stromům věnovali svou péči a náležitou pozornost. Český svaz ochránců přírody chce napomoci jejich záchraně v naší krajině i pro další generace.

Skořicovka je synonymem kořenité odrůdy Hedelfingenské. „Jde o velmi chutnou třešeň, která se dá jíst záhy po zčervenání, později má až hnědočernou barvu a vydrží dlouho na stromech," sděluje Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody.

Jejím barevným opakem je žlutoplodá třešeň Droganova, která svou zlatou barvou zaujme opravdu každého. „Navíc jde o odrůdu, která spolehlivě plodí prakticky každý rok a co víc, díky své barvě jí minou i špačkové, kteří si jinak nenechají ujít žádnou třešeň," upozorňuje Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.

Košík pozdních třešní je opravdu pestrý. Na výstavě můžete ochutnat i několik pestrobarevných a mramorovaných žlutočervených odrůd. Vedle slavné Napolenky je tu i o něco pozdnější Františkova, pojmenovaná podle císaře rakouskouherského.

Někoho možná překvapí, že višní je na výstavě stejně jako třešní. Málo známou, ale vynikající starofrancouzskou odrůdou je Olivet, u nás se jí také říkalo Olivetka. Patří mezi velmi kvalitní kyselky a mezi višněmi vyniká také svou velikostí. Na výstavě najdete také zástupce amarelek, třeba Amarelku královskou ale také sladkovišně, třeba původní českou odrůdu Dobřínovskou.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, najdete na www.stareodrudy.cz.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.