Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Blatná na Strakonicku výstavou růží připomněla slavného šlechtitele Böhma


4. července 2021 00:57

BLATNÁ (ČTK) - Blatná na Strakonicku výstavou růží a řadou dalších akcí připomněla slavnou růžovou tradici města spojenou se šlechtitelem Janem Böhmem. Jeho růžové plantáže patřily ve 30. letech minulého století k největším v Evropě. Výzdoba z více než 3500 růží při příležitosti sobotní slavnosti byla v kostele Nanebevzetí Panny Marie a na dalších místech historického centra. Lidé také viděli květy několika desítek Böhmových odrůd.

Vystavené odrůdy Böhmových růží nesoucí i jména českých osobností byly z Průhonic a od dalších pěstitelů. "I v Blatné jsou lidé, kteří ví, že tu růži mají," řekl ČTK Radek Řebřina z pořádající městské organizace fungující pod názvem Kulturní plantáž Blatná. Návštěvníků přicházely od rána stovky.

Na růžovou výzdobu použily aranžérky květy růží, které jsou teď dostupné na trhu, například v gotickém chrámu z těchto květin vytvořily strom života. Návštěvníci mohli ve městě také koupit nejrůznější výrobky z růží a šípků, zapojit se do tvůrčích dílen týkajících se květin, poslechnout si swing nebo zajít s dětmi na divadelní představení.

Růže Masaryk vyšlechtěná Janem Böhmem
Růže Masaryk vyšlechtěná Janem Böhmem
Foto | Wilrooij / Wikimedia Commons

Jan Böhm (1888 až 1959) vyšlechtil více než stovku odrůd růží. Podnikat v Blatné začal po první světové válce. Podnik postupně rozšiřoval, výpěstky vyvážel do řady zemí, ocenění za ně dostával na domácích i zahraničních výstavách. Začalo se mu říkat Baťa v růžích. Jeho podnikání poprvé pozastavila druhá světová válka. Po nástupu komunistického režimu v roce 1950 byl Böhmův podnik vyvlastněný a růžové plantáže dostal na starost komunální podnik. Pěstování růží v Blatné pokračovalo s různými výsledky, zaniklo po roce 1989.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.