Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Mamutí jeskyně americkém státě Kentucky je nejdelší na světě


22. července 2021 02:00

BROWNSVILLE/PRAHA (ČTK) - Mamutí jeskyně v americkém státě Kentucky je nejdelší přírodní památkou svého druhu na světě, její známá délka dosahuje téměř 670 kilometrů - a díky novým objevům se čas od času ještě prodlužuje. Jeskyně je také největší atrakcí tamního národního parku o rozloze 214 kilometrů čtverečních, který byl v jejím okolí vyhlášen 1. července 1941. O čtyři dekády později byl park zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO.

Vstupní části Mamutí jeskyně jsou člověku známy podle archeologických vykopávek asi 6000 let, v moderní době byla byla jeskyně podle legendy objevena Johnem Houchinsem v roce 1797. Známou se stala již v 19. století, od počátku 20. století se pak stala oblíbenou turistickou atrakcí. Postupně se objevovaly další jeskynní prostory, které byly vzájemně propojovány, a od konce druhé světové války je jeskyně označována za nejdelší známý jeskynní systém světa.

Velké rozšíření Mamutí jeskyně, která své jméno nedostala podle pravěkých chobotnatců, ale dle své rozlehlosti, přišlo v roce 1971, kdy speleologové objevili propojení s tehdy třetí nejdelší jeskyní na světě - Flintovou jeskyní. Známá délka komplexu ovšem tehdy činila 232 kilometrů, tedy asi dvě pětiny dnes udávaného čísla. Poblíž Mamutí jeskyně se přitom nacházejí další dva velké podzemí systémy - Fisher Ridge (s délkou 183 km) a Martin Ridge (55 km).

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.