Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Víte, kam na třešně lokální a bez chemie?


29. června 2021 11:20

PRAHA (Ekolist) - Sezóna třešní je v plném proudu a naše okolí se už zbarvilo širokou paletou odstínů červené. Pokud si chcete načesat ovoce lokální, bez obav a chemie, zkuste použít aplikaci Na ovoce (Android, iOS) mapující volně přístupné ovocné stromy ve městech i v krajině.

Jó, třešně zrály, zrovna třešně zrály, sladký třešně zrály, a jak to bylo dál?" Prastarý příběh o pokušení může mít různá pokračování... V každém případě je jasné, že když už zrají třešně, nastává ta zvláštní doba začátku léta, plná energie a optimismu. Třešně za ušima místo náušnic, slastné křupnutí srdcovek v puse a tisíc odstínů třešňových chutí – od jemně nasládlých po plně medové... A ještě jednu zásadní chuť mají třešně: chuť příslibu prázdnin. Příslibu dlouhých horkých dnů, koupání, lezení po stromech a lenošení.

Na třešně v Praze? Ano, do sadu.
Na třešně v Praze? Ano, do sadu.
Foto | Vladimír Kučera / Na Ovoce

Třešně dozrávají v osmi tzv. třešňových týdnech, které se zhruba překrývají s červnem a červencem. Nyní jsme se pomalu překlopili do šestého týdne, kdy už jsou zralé téměř všechny druhy a v sadech, alejích i třešňovkách je hezky červeno. A věděli jste, že třešně jsou plné vitamínů a jejich konzumace podporuje imunitu, tvorbu inzulinu, pomáhá při hubnutí, a proto se jim říká „zabijáci tuku”? A že existuje na tisíc odrůd třešní a některé dokonce jiných barev? Např. citronově žlutá třešeň Dönissenova, která mám fantastickou chuť, připomínající bylinné lektvary. Díky žluté barvě ji ptáci rádi přehlížejí, což bývá oceňovaná vlastnost. Koneckonců, nejlépe vždy uděláte, když různé odrůdy odzkoušíte na vlastní kůži a pošlete tak svoje chuťové pohárky na zajímavou exkurzi...

Dokonalá příležitost pro něco takové se nabízí například právě teď v pražské Třešnovce v Hrdlořezích, kde spolek Na ovoce pořádá své každoroční Třešňobraní – a letos netradičně v novém formátu. Protože zdejší stromy dozrávají postupně podle odrůd, bude česací výbava zpřístupněna veřejnosti na celých 14 dnů až do 30. června.

Appka Na ovoce vás dovede na ovoce.
Appka Na ovoce vás dovede na ovoce.
Foto | Vladimír Kučera / Na Ovoce

Mapa poradí

K výpravám (nejen) na třešně slouží aplikace Na ovoce, kterou si jednoduše stáhnete do svého telefonu. Plody zdarma si podle ní natrháte nejen v České republice, ale také na Slovensku nebo v Londýně.

Kromě známých ovocných druhů v ní najdete i ty méně rozšířené, např. mišpule, dřín nebo oskeruše. Technologie ale bohužel stárnou rychleji než stromy a tak spolek Na ovoce nyní míří na vývoj nové aplikace s novými funkcemi a posílenou infrastrukturou. Crowdfundingová kampaň běží do poloviny července na portálu Donio, doposud se podařilo vybrat již přes 100 tisíc korun.

Tak či tak – s chytrou aplikací či bez ní, vzhůru na třešně! Snad každého potěší, když bude mít kam sáhnout pro kompoty, zavařeniny, sherry či třešňové pivo a samozřejmě třešně v rumu, až se po prázdninách dostaví dlouhé "netřešňové“ týdny podzimu a zimy.

Lenka Linhartová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.