Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jaký je bezkonkurenčně nejlevnější způsob vytápění?


16. června 2021 15:20

PRAHA (Ekolist) - Více než milion českých domácností využívá jako palivo kusové dřevo. Některé domácnosti vytápí celosezónně své domy či chalupy, některé kusové dřevo používají jen na přitápění či vaření. Ročně je ho u nás spáleno více jak 5 milionů „kubíků“. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti bude mít biomasa především ve formě palivového dřeva, ale i stále populárnějších pelet a briket, své významné a pevné místo. Jak je možné, že i přes konkurenci „bezobslužných“ zdrojů tepla, tedy elektrokotlů, tepelných čerpadel a plynových kotlů, je o spalování biomasy trvale vysoký zájem?

Nízké měrné náklady na vytápění

V současnosti je vytápění dřevem bezkonkurenčně nejlevnějším způsobem vytápění domácností. U běžného rodinného domu s klasickou otopnou soustavou s radiátory je to v měrných nákladech řádově 200 Kč za gigajoule (GJ) tepla vyrobeného v moderním zplyňovacím kotli.

To platí v případě, že se jedná o nakoupené štípané dřevo. Může to však být i o polovinu méně, pokud si dřevo sami nasbíráme a upravíme (nařežeme nebo naštípáme).

V měrných nákladech na vytápění následuje automatický kotel na uhlí s přibližně 250 Kč/GJ a tepelné čerpadlo vzduch/voda s 280 Kč/GJ. U tepelného čerpadla se náklady mohou podstatně snížit v případě úpravy otopné soustavy na nízkoteplotní provoz, tedy na podlahové vytápění.

Ceny za vytápění dřevem tím ale stejně nedosáhneme. Pokud nakoupíte dřevní peletu v létě, kdy je o 20 až 30 procent levnější než v topné sezóně, lze měrné náklady na vytápění tímto moderním biopalivem snížit na přibližně 300 Kč/GJ. Až za peletou následuje plyn s cca 320 Kč/GJ. Na chvostu se pohybuje elektrokotel.

Samozřejmě platí pravidlo, že čím vyšší jsou nároky na obsluhu zdroje, tím nižší jsou náklady na vytápění tímto zdrojem. Pokud chceme tedy snížit náklady na vytápění a nevadí nám práce se dřevem a dohled nad zdrojem tepla, tak pak je palivové dřevo tou nejlepší volbou.

Zde je nutné si uvědomit, že moderní zplynovací kotel na dřevo je schopen v kombinaci s moderní otopnou soustavou zajistit celodenní tepelnou pohodu v rodinném domě stejně jako „konkurenční“ zdroje.

Nezávislost a možnost volby

Palivové dřevo má také jednu zásadní výhodu. Jeho dostupnost a cena nejsou příliš závislé na aktuální mezinárodní politické a ekonomické situaci. Navíc si jej lze naskladnit na několik sezón dopředu, což umožní si dřevo koupit v době, kdy je nejlevnější a nejvíce dostupné.

Jako například nyní, kdy je kvůli kůrovcové kalamitě palivové dřevo extrémně levné. To jde nyní poznat i na „plnících“ se zahradách a dvorech rodinných domů. A právě tuto plynoucí nezávislost na vnějším okolí začíná preferovat stále více lidí.

Mimo jiné v dnešní době přibývá domácností, které volí kombinovaný způsob vytápění, tedy kombinaci „bezobslužného“ zdroje tepla (plyn, elektro) se zdrojem na pevná paliva (kotle, kamna). Majitel domu si tak může zvolit míru nezávislosti i nákladovosti podle momentální ekonomické, mentální, či fyzické situace.

Přečtěte si také |
Foto: Jeňýk Hofmeister / Katedra ekologie lesa Ať žijí mrtvé stromy!

Ekologie je samozřejmost

Topení dřevem skýtá výhodu i z hlediska vlivu na životní prostředí. Pokud má soused moderní zplyňovací kotel na dřevo a provozuje jej správně, zpravidla si ani nevšimnete, že topí. Emise škodlivin do ovzduší jsou z těchto kotlů desetkrát nižší ve srovnání s klasickým kotlem. A navíc v něm lze velice obtížně spalovat domácí odpady, což většinu lidí odradí praktikovat tento nesprávný postup spalování. U peletových kotlů jsou vzhledem k množství spalovaného paliva i řízení procesu spalování emise škodlivin ještě nižší.

Zdeněk Lyčka

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.