Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V Litoměřicích vznikla první komunitní zahrada, členové chtějí pořádat workshopy


16. června 2021 00:51

LITOMĚŘICE (ČTK) - V Litoměřicích se otevřela první komunitní zahrada. Projekt jejího vzniku vyhrál loni v hlasování o nejlepší námět v participativním rozpočtu, jenž slouží k realizaci nápadů obyvatel. Zahrada sdružuje lidi, kteří chtějí společně pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky, ale sami k tomu nemají vlastní prostor. Skupina má v plánu pořádat workshopy či přednášky pro zahrádkáře, po dohodě si i nečlenové mohou přijít na zahradu třeba opéct buřty. Řekla to při otevření zahrady Michaela Weikertová, jedna ze tří autorek nápadu.

Na zahradě u pokratických závor o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních je několik vyvýšených záhonků, které si obhospodařuje každý sám. K dispozici je studna, sociální zázemí a domek pro úschovu zahradnického nářadí. "Slouží i těm, kteří chtějí přijít i za deště. Je tu také volná plocha třeba na badminton, protože mezi členy je hodně rodin s dětmi. Ze stejného důvodu tu máme také ohniště," řekla ČTK Věra Brázdová. "My, co bydlíme v panelácích, máme jen ty balkony a ty nám nestačí. Nejbližší komunitní zahrada je v Ústí, a tak nápad vzešel z naší potřeby," uvedla Weikertová.

Pozemek v sousedství sběrného dvora a obytného domu vytipovala radnice. "Když jsme poprvé dostali nabídku na toto místo, tak já jsem se zhrozila. Bylo to tu zarostlé, bylo tady plno odpadků, nikdo by se tu nezastavil na vypití kafe, natož aby tu chtěl něco pěstovat, ale teď už to tu funguje," uvedla Weikertová. Od nápadu k realizaci uběhl zhruba rok. Na záhoncích je teď hlavně zelenina. "Bylo tu už několik akcí, a to je smysl komunitních zahrad. Musíme vzít v potaz, že žijeme ve městě, u silnice, ale přesto stojí za to budovat tu ty koutky přírody," dodala.

Zájem o pěstování zeleniny a trávení volného času prací s rýčem či motykou vedl v minulosti ke vzniku dvou komunitních zahrad v Ústí nad Labem. V Teplicích funguje zahrada Sokolí hnízdo jako oddíl sokola v areálu TJ Sokol Trnovany od roku 2018. "Prostor je plně využívaný. Pouze loni s ohledem na koronavir moc lidí nechodilo," řekla ČTK jedna z uživatelek teplické zahrady Gabriela Hauptvoglová. "Pěstuje se hlavně zelenina, saláty, rajčata, ale máme i česnek či chilli papričky," dodala.

V Litoměřicích plánují na komunitní zahradě pořádání workshopů na téma kompostování, nakládání s dešťovou vodou nebo zavařování. "Chceme zvát i různé hosty, aby se zahrádka otevřela veřejnosti," uvedla třetí z autorek nápadu Martina Žilková. Na realizaci měly 200 000 korun, město pomohlo s vyčištěním prostoru, srovnáním plochy. O tom, který námět bude z participativního rozpočtu zrealizován, rozhodují prostřednictvím hlasování občané. V minulosti vznikla takto lanová dráha na Mostné hoře, bosá stezka u ZŠ U Stadionu či dětské hřiště při ZŠ Havlíčkova.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.