Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Pelhřimovská farma pěstující květiny pro gastronomii se dnes otevřela veřejnosti


12. června 2021 15:59

PELHŘIMOV (ČTK) - Pelhřimovská Květinová farma v javorové aleji je dodavatelem květin pro gastronomii. Už pět let se také věnuje propagaci přírodě blízkého hospodaření. Konají se v ní dětské příměstské tábory i akce pro veřejnost. Dnes se lidem otevřela v rámci Víkendu otevřených zahrad.

Jedlé květiny jsou v posledních letech v gastronomii trendem. Pelhřimovská farma, která patří pod společnost Ekoimpex Vysočina, s. r. o., našla první odběratele v Praze. Protože pěstitelů jedlých květin není mnoho, nebylo v době před covidovou pandemií příliš složité odběratele získat, řekla ČTK Hana Neckářová, jednatelka společnosti Ekoimpex Vysočina. "Měli jsme to štěstí, že ti, se kterými jsme začínali, byly dámy, které měly v Praze cateringovou firmu a pocházejí tady odtud z blízké vesnice. Už dřív k nám jezdily nakupovat květiny," řekla Neckářová.

S jedlými květinami se při výrobě musí zacházet stejně důsledně jako s jinými potravinami. "Podléhá to potravinářskému zákonu se vším všudy, musíte znát původ, musíte vědět, čím to bylo ošetřované, jak to rostlo, v čem to rostlo, musíte mít provoz na to speciálně upravený, musíte mít speciální oblečení," řekla Neckářová. Proto ji zaráží, že některé cukrářky zdobí své dorty květinami kupovanými v běžných květinářstvích, které jsou kvůli delší životnosti chemicky ošetřené.

Ekoimpex Vysočina se zaměřuje především na návrhy a realizace sadových úprav. Květinová farma je pro majitele spíš jen zálibou. Vedle jedlých květin a pořádání vzdělávacích akcí se farma věnuje také pěstování a sušení bylin pro společnost vyrábějící čaje. Všechna produkce je certifikovaná v biokvalitě. "Farma je naše hobby, nosné pro firmu jsou sadové úpravy, kde jde o objemy několika milionů korun, květinová farma je o objemu 300 000 korun, je to něco, co nás prostě baví," řekla Neckářová.

O jedlých květinách byla i jedna z přednášek, které se na farmě konaly. "Lidé třeba nevědí, že jedlá květina je i voskovka. A je i docela chutná. Je spousta jedlých květin, které nejsou chutné. Voskovka a všechny begonie jsou i chutné," řekla Neckářová.

Farma má asi dva hektary, intenzivně ale pro produkci obhospodařuje asi 2000 čtverečních metrů a na 240 čtverečních metrech pěstuje květiny ve fóliovníku.

Svátek otevírání zahrad veřejnosti začal v roce 1998 ve Velké Británii, koná se vždy během červnového víkendu. V České republice se zahrady otevřely poprvé v roce 2010. Do letošního ročníku je přihlášeno přes 200 zahrad z celé České republiky.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.