Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V části Přerova zahnízdil silně ohrožený chřástal, lidi budil ze spaní


12. června 2021 16:09

PŘEROV (ČTK) - V části Přerova se k překvapení ornitologů usadil silně ohrožený chřástal polní. Vybral si lokalitu na louce v místní části v Penčicích, zcela nezvykle u zastavěné části obce. Podle odborníků se tento pták v regionu nevyskytuje, nejbližší hnízdiště má ve vojenském prostoru Libavá a na podhorských loukách, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Chřástal na sebe upozornil sám - dva týdny nenechal obyvatele Penčic spát, především za soumraku a v noci totiž vydával opakující se pronikavý zvuk.

Obyvatelé části Penčic se zpočátku domnívali, že jde o výkonnou plašičku, nebo zvuk žab z nedaleké tůně, podobný zvuk však nikdy předtím neslyšeli. Nakonec ho odhalili ornitologové z Moravského ornitologického spolku, kterým lidé poslali pořízenou nahrávku. "Z nahrávky bylo ornitologům ihned jasné, že noční klid v obci ruší chřástal polní. To bylo překvapení i pro ornitology. Protože tento silně ohrožený druh chřástala se na Přerovsku nevyskytuje," uvedl Jiří Šafránek.

Podle ornitologů má tento pták, který je menší než koroptev, nejbližší hnízdiště na vlhkých loukách ve vojenském prostoru Libavá a na horských loukách v Jeseníkách nebo v Hostýnských vrších. Navíc jde o druh, který ubývá i tam, uvedli odborníci. "Hlas chřástala polního je velmi výrazný. Jde o stále se opakující drsné, mechanické a ostře skřehotavé "érp-érp", pronášené jednou za sekundu, ale stále opakované i několik hodin s krátkými přestávkami," doplnil Šafránek.

Proč se chřástal polní usadil právě v Penčicích, je pro ornitology záhadou. Podle nich jde pravděpodobně o samce, který hledal vhodné hnízdiště a zdejší louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci. Podle zjištění ČTK noční skřehotání již ustalo, je tak možné, že se chřástalovi podařilo samičku najít a zahnízdit. Obyvatelé obce ČTK řekli, že při sekání okrajů louky spatřili kuřata, chřástalovi ponechali pro jeho hnízdění rozsáhlý neposečený ostrov.

Chřástal polní patří v Evropě k silně ubývajícím druhům. Je ohrožován zejména vyžínáním lučních porostů. Hnízdí přímo na zemi, samci samice záhy opouštějí a hledají následně další partnerky, někdy i značně daleko od místa prvního hnízdění.

Alena Horáková

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.