Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Nová strategie EU: do obnovy biologické rozmanitosti se bude ročně investovat 20 miliard eur


12. června 2021 07:59

PRAHA (Ekolist) - V úterý 8. června schválil Evropský parlament velkou většinou Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Strategie reaguje na enormní pokles biologické rozmanitosti a na to, že se EU v oblasti ochrany biodiverzity doposud nepodařilo dosáhnout cílů, které chtěla splnit do roku 2020. Zároveň se EU zavazuje poskytnout na obnovu biologické rozmanitosti ročně 20 miliard eur.

Jedním z cílů nově přijatého dokumentu je vytvořit celoevropskou síť chráněných oblastí na pevnině i na moři. Do roku 2030 by se mělo chráněnou oblastí stát alespoň 30 % pevniny a moře v EU. Třetina těchto území by přitom měla spadat pod přísně chráněnou oblast, například pralesy a primární lesy.

Strategie zároveň klade důraz na pokračování úsilí v oblasti ochrany přírody. Alespoň 30 % chráněných druhů a jejich stanovišť by mělo do roku 2030 dosáhnout “příznivého stavu z hlediska ochrany přírody”, nebo se mu alespoň úspěšně blížit. EU se také zavazuje k boji proti obchodu s ohroženými druhy a výrobky z nich.

Klíčové je podle nové strategie také zastavit pokles populace včel a dalších opylovačů. Členské státy se jasně staví proti prodloužení licence glyfosátu po roce 2022.

V neposlední řadě strategie řeší také boj s klesající biodiverzitou ve městech. Pro tento účel plánuje zřídit Evropskou platformu pro městskou zeleň. Ta se bude mimo jiné zabývat množstvím zeleně na střechách nově vystavěných budov, či zákazem používání pesticidů ve městech.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.