Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V Myslovicích u Klatov mohou lidé o víkendu vidět ukázkovou přírodní zahradu


11. června 2021 01:14

PLZEŇ (ČTK) - V malé obci Myslovice na Klatovsku se v sobotu a v neděli otevře veřejnosti ukázková přírodní zahrada U malíře s plochou 1000 metrů čtverečních, na níž už čtyři roky intenzivně pracuje místní obyvatelka Věra Dvořáková. Dlouhodobě odmítá chemické postřiky a hnojiva i rašelinu a její zahrada slouží také volně žijícím zvířatům. Nejvíc krásných přírodních zahrad je v Jihočeském kraji a na Vysočině, kam se myšlenka dostala z Rakouska, které s nimi v Evropě začalo. V Plzeňském kraji se zájem zvyšuje poslední dva roky, řekla ČTK Dvořáková, která si nechala zahradu certifikovat jako ukázkovou a dnes už sama zahrady schvaluje.

Dvořáková používá jen hnůj, kompost a dělá si různé bylinné zákvasy a jíchy. "Proti mšicím třeba roztok z levandule nebo proti plísním vylouhovaný česnek," řekla. Základní surovinou je kompost ze zahrady. "Přírodní zahrada má svá pravidla. Máme tu divoké kouty, protože zahrada má sloužit také volně žijícím živočichům. A my tu pro ně musíme vytvářet podmínky, aby tu přežili a množili se. To znamená keře pro hnízdění ptáků, kvetoucí rostliny pro hmyz i třeba tlející dřeva nebo hmyzí domky a kamenné zídky," řekla. Na zahradě má volně kromě psa a koček ještě slepice a masožravé kachny kvůli slimákům. Hnojí a ozobou spoustu škůdců, uvedla.

"Loni jsme v Plzeňském kraji certifikovali osm zahrad, což byl skokový nárůst proti předchozím letům. Většinou je zakládají nadšenci, kteří vyznávají zdravý životní styl a chtějí inspirovat ostatní. Každá certifikovaná zahrada má na plotě ceduli s logem. Majitel tak dává veřejně najevo, že na pozemku hospodaří v souladu s přírodou," uvedla. Už se certifikují také školní zahrady i obce, které v intravilánech nepoužívají chemii.

"Před více než 20 lety udělali v Rakousku zkušebně rozbor půdy z polí a ze zahrad a zjistili, že zahrady mají víc chemie, než je na polích, protože lidé si dopřávají hnojiva a postřiky. Vymysleli projekt přírodních zahrad, který zajišťuje zdravé životní prostředí i produkci ovoce a zeleniny bez chemie a podporuje zahradní turistiku na venkově," uvedla Dvořáková. Hodně majitelů má u zahrad ubytování a nabízí tam kurzy a produkty.

Certifikace zajišťuje v celé ČR sdružení Přírodní zahrada, které má v každém kraji partnery a poradce. "S manželem jsme na jaře založili spolek Barevná krajina a zajišťujeme certifikaci pro Plzeňský kraj a ještě proškolené poradce," uvedla Dvořáková. Teď certifikovala zahradu U Konipáska v Ježovech na Klatovsku, druhou ukázkovou v Plzeňském kraji, kde už je 17 přírodních zahrad. V celé ČR je přes 100 ukázkových a několik set klasických se základním certifikátem, uvedla.

Komentované prohlídky v Myslovicích budou v sobotu i v neděli vždy v 11:00, 13:00 a 15:00. Zahradu otevírá Dvořáková po domluvě také od května do října. Zájemce provede, vysvětlí principy přírodního zahradničení i funkce a způsoby zpracování rostlin.

Václav Prokš

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.