Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V Jetřichovicích na Děčínsku vznikla hnízdní věž pro ohrožené jiřičky


8. června 2021 17:28

JETŘICHOVICE (ČTK) - V Jetřichovicích na Děčínsku vybudovala lesní správa spolu se Správou národního parku České Švýcarsko hnízdní věž pro jiřičky obecné s cílem podpořit jejich populaci. Konstrukce věže má ptákům nabídnout alternativní hnízdní příležitost, opeřenci běžně budují hnízda pod přesahy střech domů či v rozích oken, což mnohdy koliduje s jejich funkcí, uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

"Realizace hnízdní věže je inspirována obdobnými projekty, již dříve uskutečněnými například v sousedním Německu. V těchto dnech už probíhají dokončovací práce a čeká se, až jiřičky tuto novou možnost objeví a 'nastěhují se'," uvedl Salov. Stavbu věže podpořila nadace ČEZ, přispěla částkou zhruba 100 000 korun, doplnil.

Jiřička obecná byla dřív běžný pták. V loňském roce byla vyhlášena ptákem roku, neboť začíná být ohrožená tím, že v krajině ubývá hnízdních příležitostí. Jsou časté i případy, kdy lidé hnízda jiřiček ze svých staveb odstraňují, za což jim hrozí postih. "Jednou z možností, jak tento trend zvrátit, je právě instalace hnízdních věží nebo již hotových hnízd tam, kde je to možné," dodal mluvčí.

Kromě jiřičky mohou hnízdní věž využívat i jiní ptáci, jako sýkora modřinka. Neobsazená místa mohou využít i některé druhy netopýrů, které také patří mezi ohrožené druhy. Projekt si kromě podpory hnízdění jiřiček také klade za cíl šířit osvětu v problematice ubývání přirozených příležitostí pro zahnízdění nebo vyvádění mláďat v důsledku lidské činnosti u řady dalších druhů, nejen ptáků.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.