Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Voda z tajících grónských ledovců zamořuje pobřeží rtutí. V oblasti přitom není průmysl


6. června 2021 07:34

PRAHA (Ekolist) - Z tajících grónských ledovců se do řek a fjordů uvolňuje velké množství rtuti. Vysoké koncentrace tohoto těžkého kovu v tamních vodách mohou mít za následek hromadění rtuti v potravním řetězci. Zjistila to nová studie zveřejněná v žurnálu Nature Geoscience. Grónsko je přitom největším vývozcem mořských plodů a v okolních vodách se nacházejí vzácné mořské ekosystémy.

Hodnoty rtuti ve třech ledovcových řekách a třech fjordech, které vědci měřili, jsou nejvyšší v celé historii měření. Jsou dokonce srovnatelné s hodnotami naměřenými v průmyslem znečištěných čínských řekách. Již před časem některé studie upozorňovaly, že se z tajících ledovců uvolňuje do prostředí rtuť, nynější měření ale ukazují hodnoty o dva řády vyšší než se předpokládalo.

„Tak vysoké množství rtuti jsme opravdu nečekali. Máme samozřejmě hypotézy, proč tomu tak je, ale v tuto chvíli máme spíš více otázek než odpovědí. V oblasti není průmysl. Za tímto množstvím rtuti ale může stát eroze, k níž dochází pod grónskou ledovou pokrývkou – v té se rtuť přirozeně vyskytuje,” komentuje klimatolog Rob Spencer z Florida State University.

Rtuť se dostává do prostředí požáry, sopečnými erupcemi a erozí. A za posledních 150 let také průmyslovou aktivitou člověka. Ze vzduchu rtuť postupně dopadá na zem, kde se potravním řetězcem kumuluje v organismech. Také se hromadí v ledovcích a sněhu, kde zůstává, dokud nedojde k jejich tání. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí grónské ledovce tají, je podle vědců velmi pravděpodobné, že se časem do životního prostředí dostane ještě mnohem více rtuti.

„Lidé se snaží s rtutí, která se nachází v prostředí kolem nich, bojovat. Vycházejí přitom ale z předpokladu, že je většina tohoto těžkého kovu důsledkem lidské aktivity - především průmyslu. Pokud se prokáže, že se velké množství rtuti uvolňuje do prostředí z ledovců následkem změny klimatu, bude tento boj zase o něco složitější,” dodává biochemik Jon Hawkings z Florida State University.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.