Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

V Praze se mají vysadit stromy do vyzděných kobek. Podle TSK je to schváleno dendrologem


31. května 2021 10:35

PRAHA (Ekolist) - V posledních týdnech se na Facebooku zvedla vlna kritiky nad úpravou prostranství pro stromy v Jaselské ulici na Praze 6 a v Branické ulici na Praze 4. Strom není dekorace, reagovali na zveřejněné snímky krajinářští architekti. Investorem obou úprav je Technická správa komunikací (TSK) hlavního města Prahy, která provádí rekonstrukci ulic. Proč se rozhodli pro tato řešení?

V Jaselské ulici byly stromy kolem kmene zasypány lomovým prachem, který byl navíc udusán. V Branické ulici jsou pro stromy vyhloubené vyzděné kobky, které nabízejí kořenům stromu na první pohled velmi omezený prostor.

Udusaný mlat kolem stromů v Jaselské ulivi v Praze 6.
Udusaný mlat kolem stromů v Jaselské ulivi v Praze 6.

K oběma řešením se kriticky vyjádřil Institut plánování a rozvoje Prahy, který se snaží prosazovat pro zeleň přívětivé podmínky. Kritizují ho i krajinářští architekti, kteří poukazují na to, že pokud má strom být schopen vytvořit korunu, potřebuje mít také kořeny. Pokud mu to neumožníme, nelze od něj očekávat funkce, pro které stromy do měst sázíme: stín, zvlhčení vzduchu a ani to, že bude vypadat dobře.

Technická správa komunikací v Praze reagovala na dotaz Ekolistu k výsadbě v Branické ulici, k Jaselké se nevyjádřila. Podle ní je řešení výsledkem kompromisu mezi požadavkem na ochranu inženýrských sítí a požadavkem na výsadbu nových stromů.

„Navržené řešení pěstebního koše je zakotveno a odsouhlaseno dendrologem v projektové dokumentaci včetně návrhu, a také bylo toto řešení schváleno všemi dotčenými orgány a institucemi,“ popisuje Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Jestli se stromu může v tak omezeném prostoru dařit, záleží na celkovém záměru a postupu – velikosti stromů, jejich zapěstování i následné výživě.

Řešení příznivé pro stromy je určeno místem. Zde u Národního muzea v Praze.
Řešení příznivé pro stromy je určeno místem. Zde u Národního muzea v Praze.

Aby tyto stromy a hlavně jejich kořenový systém nezasahoval do vedení inženýrských sítí, což bylo požadavkem jednotlivých správců sítí, navrhla TSK osazení do „rabátek“ buď z betonových skruží nebo z bednění tvaru obdélníku, kdy dno je vyplněno propustným mezerovitým betonem.

„Toto kompromisní řešení se používá i v jiných případech a bez těchto úprav by nebylo možné dosáhnout souhlasu správců poduličních sítí v rámci projednávání stavebního povolení, následně provést jakoukoliv výsadbu stromů v této lokalitě a získat kladná stanoviska správců inženýrských sítí pro kolaudaci stavby,“ reagovala na kritiku Barbora Lišková.

V Jaselské ulici se dostal do popředí mlat, jehož použití je poměrně rozšířené. Nahrazují se jimi kameny nebo mříže kolem stromů, protože pod nimi se často hromadí odpadky. Jeho velkou nevýhodou ale je, že umožňuje velmi omezenou propustnost vzduchu a srážkové vody, kterých stromy mají ve městě nedostatek. Použité opatření prošetřovala i Česká inspekce životního prostředí na základě podnětu od místní občanky. Neshledala na něm nic nepatřičného.

Po vlně komentářů, kterou na sociální síti vyvolaly fotografie sporných realizací uveřejněné IPR Praha, doplnili jeho pracovníci širší kontext. „Za tento výsledek částečně zodpovídáme i my. Prozatím neexistuje jednotný manuál, který by jasně stanovoval, jak se zelení v Praze pracovat a i proto dochází k mnoha omylům. V jednoduché situaci proto není ani TSK Praha, které podobných rekonstrukcí denně začíná a ukončuje několik a v měřítku celé ulice se tak může rabátko jevit jako drobný detail,“ uvádí IPR na svém Facebookovém profilu.

IPR připravuje ve spolupráci s odborem ochrany prostředí standard, v němž budou uvedena možná řešení podmínek pro zeleň ve městě. Zároveň chce vytvořit koordinační platformu pro modrozelenou infrastrukturu. To by mělo městským institucím, mimo jiné i Technické správě komunikací, umožnit vybírat opatření, které budou pro zeleň ve městech příznivější.

Zdeňka Kováříková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.