Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Obezita psů a koček ve Vídni. Malá svačinka, velký problém


30. května 2021 11:10

VÍDEŇ (Ekolist) - Obezita se netýká jen lidí, ale i našich domácích mazlíčků. Zatímco lidé jsou s problémem často konfrontováni, nadváhu domácích zvířat velká část chovatelů nijak neřeší. Zvířecí obezita, ke které mohou vést i drobné pamlsky, se kromě zhoršeného zdraví mazlíčků negativně projevuje i na nákladech za následnou léčbu. Vídeňská zvířecí ombudsmanka proto radí: méně pamlsků a více společného času a pohybu.

„Pár dekagramů nebo kilo navíc mohou u zvířat rychle zapůsobit jako těžké břemeno a vést k chronickým onemocněním srdce nebo kloubů,“ upozorňuje specializovaná vídeňská zvířecí ombudsmanka Eva Persy společně s místním sdružením veterinářů. Obě organizace proto doporučují, aby chovatelé přistupovali ke každému zvířeti individuálně a přizpůsobovali krmení skutečnému výdeji energie, dbali na odpovídající pohyb a docházeli na pravidelné kontroly.

Dvě třetiny z 82 vídeňských zvěrolékařů, kteří se účastnili ankety vídeňského veterinářského spolku, potvrdilo, že v posledních letech výrazně narostl podíl psů a koček s nadváhou. Většina chovatelů přesto obezitu mazlíčků nepovažuje za problém a mají proto nízkou motivaci zahájit zvířecí dietu.

Nebezpečí pro zvířecí zdraví – i lidské peněženky

Obezita přitom zvířatům může způsobovat značné problémy. „Kapsička navíc nebo další pochoutka přirozeně psovi nebo kočce dopřejí krátkodobou chvíli radosti. Z dlouhodobého hlediska se ale nadváhou výrazně snižuje pohoda i zdraví zvířat,“ varuje Eva Persy. Léčba následných nemocí, které podle ankety ve Vídnipostihují už každé páté domácí zvíře, přitom znamená i citelný zásah do peněženky. Například pes o váze 25 kilogramů, který kvůli své nadváze trpí na chronické bolesti kloubů a slabé srdce, může denně potřebovat medikamenty o ceně 3,5 eur, tedy kolem 105 eur měsíčně. Další náklady s sebou nesou i potřebné veterinární prohlídky.

Pamlsek vydá za hamburger nebo pytlík chipsů

Jak lze poznat nadváhu koček a psů? Vídeňská veterinářka Stefanie Handl nabízí jednoduchý test. „Žebra by neměla být viditelná, při jemném přiložení ruky na kraj žeber bychom je ale hned měli cítit,“ říká Handl. U psů a koček by také mělo být viditelné zúžení v pase, a to u všech ras. S plánováním diety by vždy měl asistovat specialista, který zaručí optimální složení potravy a kalorický příjem. I nadále platí, že zvířata by měla dostávat svačinky, ale v míře, která odpovídá jejich velikosti a potřebám. „Když patnáctikilový pes dostane žvýkací tyčinku, je to v přepočtu to samé jako hamburger pro průměrného dospělého člověka. Jedno kolečko salámu pro kočku odpovídá balíčku chipsů a malému kousku sýra,“ vysvětluje veterinářka Handl.

Úřad vídeňského zvířecího ombudsmana může navíc v případě, že nadváha zvířeti způsobuje bolesti, a láska ke zvířeti tak vyústí v jeho týrání, udělit chovateli pokutu až do výše 7 500 eur. „Nejlepší službu proto páníčci mohou svým mazlíčkům nabídnout tím, že jim svoji přízeň místo pamlsku vyjádří jiným způsobem – pomazlením, hraním nebo společnou aktivitou. V takovém případě mohou přebytečná kila shodit najednou chovatelé i mazlíčci,“ uzavírá výzva vídeňského zvířecího ombudsmana.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.