Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Sdružení Krajina na Ždársku shání brigádníky na letošní kosení luk


30. května 2021 01:15

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - Sdružení Krajina z Počítek u Žďáru nad Sázavou shání brigádníky, kteří pomohou s kosením cenných podmáčených luk. Mohou to být živnostníci s křovinořezem nebo třeba parta studentů, kteří si budou chtít přivydělat. Kromě kosení mohou pomoci s hrabáním a svážením trávy, řekla Darina Coufalová ze sdružení.

Vloni toto sdružení působící hlavně ve Ždárských vrších zajistilo kosení zhruba 190 hektarů luk. "Čím dál méně lidí chce pracovat v tomto oboru, takže sháníme spolupracovníky," uvedla Coufalová. Sdružení by uvítalo živnostníky s vlastní sekačkou nebo křovinořezem, kteří by se mohli samostatně starat o některou z lokalit. "Nebo i brigádníky starší 18 let," uvedla.

Tyto louky jsou podle Coufalové v ohrožení kvůli tomu, že stát avizuje krácení finančních prostředků na péči o krajinu. "Louky bez kosení a bez péče degradují, zarůstají," uvedla. Zhoršovaly by se tam pak podmínky pro chráněné rostliny, jako jsou třeba orchideje nebo tolije bahenní.

Sdružení Krajina podle ředitelky Kateřiny Marečkové potřebovalo vloni asi čtyři miliony korun, aby mohlo zajistit posekání 190 hektarů cenných luk, při němž je velký podíl ruční práce. Na loukách se také vysekávají náletové dřeviny, někde se obnovují stružky. Uvedla, že pro letošek má sdružení avizovaný pokles financí na tuto péči asi o pětinu a ještě méně peněz by na ni mělo zbýt příští rok.

"V letošním roce to vypadá, že už se některé plochy nepokosí, zasáhne to zejména takové ty menší lokality. Dělá nám to starost," řekla Marečková.

Na podmáčenou louku na Šarátkách u Studnic poblíž Nového Města na Moravě se veřejnost může s ochránci přírody podívat 12. června. Výletníci se sejdou v 09:30 na návsi ve Studnicích, čekat je bude trasa dlouhá asi šest kilometrů. Minulé roky organizovalo Sdružení Krajina tuto botanickou vycházku zpravidla na konci května, kvůli letošnímu deštivému a chladnému jaru ale rostliny na loukách nakvétají pomaleji.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.