Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Hřebec divokých koní z Kozmických ptačích luk odjel do přírodního parku v Německu


13. května 2021 01:55

PRAHA (ČTK) - Hřebec ze stáda divokých koní z rezervace u středočeských Milovic, který od roku 2019 žil v lokalitě Kozmické ptačí louky na Opavsku, ve středu odjel do přírodního parku Solling-Vogler v Německu. Tři roky tam má plnit roli takzvaného harémového hřebce, který má na starosti ochranu stáda a plození potomstva. ČTK o tom dnes informovala ochranářská společnost Česká krajina. která se podílí na návratu divokých zvířat do přírody.

V dolnosaském parku podobně jako v Milovicích využívají k péči o unikátní luční porosty divoké koně z Exmooru a další velké kopytníky.

Po druhé světové válce se tito koně ocitli na pokraji vyhubení, zbývalo posledních pět desítek zvířat. "Od té doby se sice jejich populace zvýšila na zhruba dva tisíce, přesto je třeba neustále pečovat o zvyšování genetické rozmanitosti v jednotlivých stádech. Právě proto jsme se s kolegy ze saského přírodního parku domluvili na zapůjčení našeho hřebce," uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Hřebec Northcroft Firestarter je zdatným plemeníkem. "Ke klisnám se chová hezky a je také pozorným otcem hříbatům," poznamenala etoložka Kateřina Šandlová. Právě při jeho pozorování vědci publikovali studii, podle níž hřebec věnuje nejen plození potomků a obraně stáda, ale také hrám s hříbaty a jejich výchově.

Převoz hřebce byl původně plánován až na příští týden. Kvůli silným a vytrvalým dešťům, které zasáhly Česko a mají pokračovat několik dnů, však bylo nutné transport výrazně urychlit. Podmáčené louky u Kozmic by totiž po deštích byly pro přepravní soupravu nedostupné, dodal Dostál.

Jde o další spolupráci českého projektu s Německem. Loni odjely z Milovic dvě klisny do německého zooparku v Sababurgu, který řadu let provozuje chov divokých koní z Exmooru.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Kozmické ptačí louky, kde hřebec pomáhal s výchovou skupiny mladých hřebců, obývá od roku 2014 stále více chráněných a ohrožených druhů, hlavně z řad ptáků, obojživelníků a hmyzu. Od listopadu 2019 se na loukách pasou i exmoorští ponyové, blízcí příbuzní původnímu divokému koni.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.