Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Bagry pomohou vytvořit podmínky pro vzácné ropuchy


11. května 2021 13:03

ŽIZNÍKOV (ČTK) - Bagry a terénní vozy pomohou v Žizníkově na Českolipsku vytvářet ideální podmínky pro rozmnožování ropuchy krátkonohé. V Česku nejvzácnější žába v posledních desetiletích z mnoha míst zmizela. Liberecký kraj před třemi lety vyhlásil přírodní památku Pískovna Žizníkov, kde se ohrožený obojživelník vyskytuje. Teď se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí na projekt, který pomůže zajistit podmínky pro život ropuch i po ukončení těžby písku. ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.

"Tato kriticky ohrožená žába dává přednost oblastem bez vegetace nebo jen se spoře zarostlou půdou v dosud fungujících i bývalých pískovnách. Přes den se zahrabává hluboko do písku a v noci pobíhá mezi odstavenými buldozery a bagry. Jiné žáby vyhledávají k množení mokřady, jí ke zdárnému vývoji pulců stačí kaluže vzniklé v kolejích vyjetých pneumatikami těžařské techniky," doplnil Radomír Studený z krajského odboru životního prostředí.

Těžba písku v Žizníkově pomalu končí a místo se postupně zaváží, po ukončení rekultivace by tak areál nebyl pro ropuchu vhodným místem k životu. Liberecký kraj proto připravil projekt, který podmínky pro ropuchu zajistí uměle. "Celkové náklady projektu jsou 1,45 milionu korun, přičemž z operačního programu očekáváme dotaci přes 1,2 milionu," řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Na ploše sousedící se zanikající pískovnou vytvořily bagry písečné přesypy a mělké tůně těsněné jílem. Na území o rozloze 3,5 hektaru tak vznikla nová vhodná místa pro život a rozmnožování ropuchy. "Jsem rád, že se tento neobvyklý projekt povedlo úspěšně uskutečnit i v této turbulentní době. Na přírodu by se pro jiná společenská témata nemělo zapomínat. V následujících letech provedeme monitoring toho, zda a jak je rozmnožování ropuch úspěšné," dodal Ulvr. Areál je volně přístupný. Návštěvníky tam čeká vedle obojživelníků i obří hmyzí hotel, který je součástí jednoho z informačních panelů.

V dalších letech bude kraj pomocí těžké techniky lokalitu udržovat ve stavu, který obojživelník k životu potřebuje. "Zvažujeme také zapojení off-roadových jezdců," řekl Studený. Ti budou moci v lokalitě po domluvě s pracovníky ochrany přírody zkoušet své stroje. Bude ale nutné načasovat jízdy mimo období rozmnožování ropuch a hlídat jejich intenzitu. Několik tůní je totiž s ohledem na očekávané suché roky podložených fólií, která by stejně jako pulci nemusela divoké přejezdy vydržet.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.