Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Francouzský Senát odmítl ústavní garanci boje proti klimatické změně


13. května 2021 00:30

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzský Senát schválil zmírnění navrhovaného ústavního závazku bojovat proti klimatické změně a zachovat biodiverzitu. Senátoři se tak podle agentury Reuters postavili proti dolní komoře parlamentu, což ohrožuje vyhlídky na referendum o této otázce.

Senát, v němž mají převahu konzervativní zákonodárci, odmítl legislativní návrh, podle něhož francouzská ústava "garantuje" boj proti klimatické změně. Senátoři dali přednost znění, které je méně závazné. Pravicoví senátoři vyjádřili obavy, že státní záruka by se mohla stát překážkou pro inovace a francouzské firmy.

Zákonodárci v pondělí v noci pozměnili znění návrhu plánované změny ústavy tak, že republika "chrání životní prostředí i biodiverzitu a jedná proti klimatické změně".

Prezident Emmanuel Macron přitom slíbil všelidové hlasování o zakotvení boje proti globálnímu oteplování do ústavy. Reagoval tak i na kritiku ze strany levicově orientovaných voličů a některých zákonodárců z jeho vlastní strany Republika v pohybu (REM), že nedělá dost pro ochranu planety.

Původní znění příslušné věty v článku jedna francouzské ústavy navrhla skupina 150 občanů, kteří se z iniciativy prezidenta podíleli také na jednotlivých návrzích rozsáhlého balíku boje proti klimatickým změnám.

Aby mohlo být vypsáno referendum, musí být obě parlamentní komory ve shodě ohledně navrhovaného závazku státu. Po nynějším hlasování Senátu vznikne společná komise senátorů a poslanců s cílem najít znění přijatelné pro obě komory.

Francie si vytyčila snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Minulý týden schválilo Národní shromáždění výraznou většinou balíček na ochranu klimatu.

Norma obsahuje mnoho konkrétních opatření včetně zákazu rozšiřování letišť či závazku snižovat množství odpadu z obalů. Podle ekologických aktivistů je to ale málo a také pařížský správní soud v únoru konstatoval, že francouzský stát je spoluzodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Státní školy mají mít povinnost nabízet v jídelnách alespoň jednou týdně veganská jídla, prodej automobilů s emisemi CO2 překračujícími 95 gramů na kilometr má být zakázán od roku 2030 a má být znemožněno pronajímat špatně izolované byty.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.