Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Studie odhalila, kam oceánské proudy zanesly tonery vypadlé z kontejneru velké nákladní lodi


8. května 2021 07:48

PRAHA (Ekolist) - V roce 2014 vypadl z nákladní lodi kontejner obsahující tonery do tiskáren. Stalo se tak asi 1500 km východně od New Yorku. Nová studie University of Plymouth ukazuje, jak byly tonery v průběhu let unášeny oceánskými proudy. Vědci přitom spolupracovali s projektem “Lost at Sea”, který využíval k lokalizaci vyplavených tonerů na pevninu sociální sítě. O studii informuje žurnál Environmental Pollution.

“Ztráta kontejneru z nákladní lodi není běžná. Odhaduje se, že se ročně může na moři ztratit několik tisíc takových kontejnerů. Na dně oceánů mohou ale působit opravdu velké škody a v případě, že dojde k jejich narušení, může se jejich obsah dostat působením oceánských proudů velmi daleko,” komentuje vedoucí studie profesor Andrew Turner.

Jeden kontejner z přepravní lodi vypadl v severním Atlantiku v lednu 2014. Už v září téhož roku byly na pobřeží Azor hlášeny první nalezené náplně do tiskáren. Následkem působení oceánských proudů se náplně objevily v průběhu let na mnoha místech světa. Celkem byl nahlášen nález více než 1500 tonerů. Největší množství se přitom našlo na pobřeží Velké Británie a Irska, tonery ale byly zaznamenány také na Kapverdách nebo u polárního kruhu.

Aby vědci zjistili, jak se tento odpad šířil oceánem, vycházeli jednak z počítačových simulací, ale také ze sociálních sítí, kde očití svědkové nález tonerů sami hlásili. Podle propočtů pluly tonery oceánem rychlostí zhruba 6-13 cm za sekundu. Během let se navíc náplně začaly částečně rozpadat. V kombinaci s třením to mělo za následek vznik mikroplastů kontaminovaných prvky jsou jsou titan, oxidy železa a v některých případech také kovy jako měď, zlato a sloučeniny bromu.

“Jsme rádi, že jsme vyzkoušeli potenciál sociálních médií. To, že nám běžní lidé mohli s výzkumem pomoct, je velmi užitečné. Během několika let jsme byli svědky velkého množství zdokumentovaných případů toho, jak se náplně do tiskáren objevovaly v mořích a na plážích. Je vidět, že se tento problém dotýká mnoha z nás,” uzavírá Tracey Williams, zakladatelka projektu “Lost at Sea”.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.