Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Podle posudku Jiřího Klicpery může za otravu Bečvy Energoaqua. Nevěřím tomu, říká toxikolog Ivan Holoubek


5. května 2021 10:31

PRAHA (Ekolist) - Soudní znalec Jiří Klicpera dokončil svůj posudek a v pondělí jej odeslal Policii ČR. Podle informací serveru iDnes ukazuje posudek na firmu Energoaqua. Toxikolog Ivan Holoubek, který pro Českou inspekci životního prostředí hodnotil na Bečvě odebrané vzorky, této verzi nevěří. Komentoval to v tomto duchu na sociálních sítích i ve včerejším vstupu pro Českou televizi.

Ivan Holoubek v rozhovoru pro Českou televizi předeslal, že ještě neví, co v posudku Jiřího Klicpery stojí a na jakých argumentech je postaveno obvinění společnosti Energoqaua coby viníka. „Podle toho, co sám mám za informace, neexistují přímé důkazy, který z podniků to mohl způsobit,“ říká Ivan Holoubek pro Českou televizi.

Podle Holoubka je podivné, že by ryby začaly hynout až tři kilometry od výpusti z podniku Energoaqua. „Při nízkém průtoku, který 20. září 2020 byl, by na tak dlouhém úseku musela nějaká uhynulá ryba být. A to se nestalo. Podle mého názoru je to vysvětlení dost pochybné,“ říká Ivan Holoubek.

Jaký zdroj je podle Holoubka pravděpodobnější? „Nejde o to, co je pravděpodobnější,“ říká Holoubek. „Důležité je, co je možné dokázat." A to je problém, na který Holoubek upozorňuje dlouhodobě. 20. září totiž nebyly odebrány vzorky z výustí průmyslových zdrojů. „Takže v tuto chvíli nemůžeme jednoznačně říci, co se 20. září dělo, který zdroj to mohl být,“ říká Holoubek. Pokud se něco našlo ve vzorcích, odebraných v další dny, pak to podle něho není přímý důkaz, že to daný podnik způsobil, je to jen nepřímý důkaz.

Podle Holoubka je neodebrání vzorků z výpustí jednoznačné pochybení. Česká inspekce životního prostředí v rozhovoru pro Ekolist svůj postup vysvětlovala tak, že nebylo v lidských silách vcelku dlouhý úsek řeky projít, najít všechny výpusti a odebrat vzorky. Kromě samotné fyzické a časové náročnosti zmiňovala, že roli hraje i to, že je potřeba odebrat dostatečný objem vzorků. Inspekce se podle své argumentace zaměřila primárně na zmírňování následků havárie, pro které je lepší monitorovat tekoucí znečištění. Celou argumentaci České inspekce životního prostředí k vzorkům najdete v rozhovoru Velký rozhovor s ČIŽP o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářů.

Ředitel společnosti Energoaqua odmítl, že by za havárii stála jeho společnost.

Martin Mach Ondřej

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.