Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Sobota 12. 6. 2021
Svátek má Antonie
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Moderní pergoly tvoří příjemné venkovní zázemí. Jakou zahradní pergolu vybrat


30. dubna 2021 15:00

() - Venkovní prostory kolem rodinných domů byly dříve využívány spíše užitkově – tedy pro chov dobytka a pěstování plodin. V dnešní době se zahrady mění směrem k okrasnému a relaxačnímu využití, jejich součástí bývají zahradní pergoly. Jakou ale vybrat?

Hliníková pergola je trendem posledních let

Zatímco historicky byly využívány v zahradách spíše dřevostavby, v posledních letech se stále častěji u domu nachází hliníková pergola. Ta má oproti klasické dřevěné konstrukci mnoho výhod.

V první řadě jde o prakticky bezúdržbový materiál. Zatímco na dřevěnou pergolu působí teplotní výkyvy, voda, mráz a škůdci – je tedy nutné pergolu pravidelně ošetřovat nátěry, pokud chceme její životnost prodloužit – hliník je z výroby velmi dobře ochráněn a riziko významné koroze je minimální. Jednou nutnou údržbou je tak omytí vlhkým hadrem.

Hliníková pergola má také výhodu v tom, že použitá konstrukce zabírá méně místa. U dřevěné pergoly je nutné využít silné dřevěné profily, aby pergola získala potřebnou stabilitu. Hliník je pevný kov, díky tomu je celá stavba prostorově mnohem přívětivější. Navíc lze pergolu snadno napojit na samotný dům, zastřešit ji a vytvořit si tak příjemný přístřešek, který umožní plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem nemovitosti. Ideální je, pokud pergola navazuje na francouzská okna.

Pokud se obáváte „studeného“ pocitu, který může kov vyvolávat – v tomto směru je dřevo nepochybně materiálem, který dojem útulnosti navodí mnohem přirozeněji – podívejte se na již hotové a zabydlené realizace. Většinou jsou doplněny spoustou květin, dřevěným zahradním nábytkem s pohodlnými poduškami a zejména dobrou náladou rodinné společnosti. Záleží tedy především na doplňcích a způsobu využívání pergoly.

I dřevěné pergoly mají své plusy

Dřevo je přírodním materiálem, který tak logicky má v zahradě své právoplatné místo. Zejména u venkovských staveb by mohla moderní hliníková pergola působit nepatřičným dojmem.

Dřevěné pergoly stojí obvykle samostatně, nejsou napojeny na konstrukci domu. Mějte tedy na paměti, abyste je umístili směrem ke vchodu na zahradu nebo k blízkosti průchodu z kuchyně. Pergoly totiž obvykle nemají napojení na vodu a elektřinu, potraviny je tak nutné nosit právě z kuchyně domu – a neustále celou stavbu obíhat vás může omrzet, pergola by pak mohla zůstat nevyužita.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.