Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Češi zachycují dešťovou vodu hlavně do sudů, podzemní nádrže jsou výjimkou


28. dubna 2021 14:59

PRAHA (ČTK) - Domácnosti žijící v rodinných domech se většinou snaží zachycovat dešťovou vodu, používají na to nejčastěji sudy nebo jiné nadzemní nádrže. Pouze devět procent Čechů si na svém pozemku postavilo nádrž pod zemí, většinou se to týká novostaveb. Vyplývá to z průzkumu univerzity J.E. Purkyně ve spolupráci s agenturou STEM a ČVUT. Univerzita provedla průzkumy dva, jeden se uskutečnil v roce 2017, druhý loni.

Srážkovou vodu do nadzemních nádrží zachycují dvě třetiny českých domácností. Za tři roky se snaha lidí udržet vodu na svém pozemku zvýšila o 12 procentních bodů. "Polovina domácností uvádí jako hlavní důvod využívání srážkové vody ekonomické důvody, přičemž dominuje její použití na zalévání zahrady. K vyššímu využívání vody z nebe by domácnosti motivovalo zejména výrazné zdražení pitné vody či státní dotace," uvedl Jan Macháč z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku (IEEP).

Do nových řešení na zadržování vody méně investují lidé, kteří mají na svém pozemku studnu. Významnou bariérou je podle statistiků také věk členů domácnosti. Starší lidé častěji nesouhlasí s technickými zásahy do nemovitosti nebo jejího okolí. Využívání srážkové vody uvnitř domu, tedy jinak než na zalévání zahrady, je pro domácnosti představitelné pouze při nové výstavbě nebo při celkové rekonstrukci domu.

Stát momentálně nabízí dotace v programu takzvané malé Dešťovky. Slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu.

Více srážkové vody by ale domácnosti nejraději zachytily do dalších sudů a nadzemních nádrží. Nákladnější řešení, jako je řízené zasakování, podzemní nádrže, dvojí rozvody vody se navzdory dotacím spíše neprosazují. "Nejúčinněji lze změny chování dosáhnout kombinací pozitivní (dotace) a negativní (poplatky) motivace," uvedli autoři průzkumu.

Dotace častěji motivují domácnosti žijící na vesnici a ty, které se cítí dobře finančně zajištěny. U průměrně a špatně zajištěných domácností je převažující motivací zdražení pitné vody. Stejná motivace dominuje u vlastníků domů starších 20 let.

Průzkum se uskutečnil od v dubnu 2017 a květnu 2020, zúčastnilo se ho více než 1000 lidí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.