Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Umělá inteligence nově dokáže lokalizovat zdroje prachových částic PM2,5 v rámci jednoho bloku domů


25. dubna 2021 15:24

PRAHA (Ekolist) - Vědeckému týmu z americké Duke University se podařilo vyvinout algoritmus, který umí za pomoci satelitních snímků a dat o počasí najít místa, v nichž se vyskytují prachové částice PM2,5. Technologie by mohla znamenat přelom ve snaze omezovat zdroje těchto nebezpečných částic a také by mohla výrazně přispět k dalšímu studiu vlivu částic PM2,5 na lidské zdraví. Informuje o tom žurnál Remote Sensing.

„Ke zjištění hladiny znečištění se standardně využívají senzory. Ty bývají ve městech umístěné na určitých místech napevno, nebo jsou připevněné na autech, která městem projíždí. Množství takových senzorů je ale dost omezené, protože vytvoření jejich sítě je časově a finančně velmi náročné. Navíc se ze senzorů připevněných na autech dozvídáme většinou pouze to, že silnice jsou zdrojem znečištění. To, že jsme nyní schopni najít zdroje znečištění ovzduší pomocí satelitních snímků, nám může hodně pomoci,“ říká Mike Bergin, profesor z Duke University a spoluautor studie.

Prachové částice PM2,5 jsou částice menší než 2,5 mikrometru. To jsou pro představu zhruba 3% průměru lidského vlasu. Protože jsou schopny doputovat až do plic, představují pro lidské zdraví velké nebezpečí. Bylo prokázáno, že tyto částice přispívají k vyšší úmrtnosti - odhaduje se, že jsou částice PM2,5 zodpovědné za smrt zhruba 4,2 milionu lidí ročně (link 2). Nedávno provedená studie na Harvard University navíc našla souvislost mezi vyšším výskytem částic PM2,5 a vyšší mírou úmrtí s onemocněním COVID-19.

Satelitní snímky velikosti městských bloků vybrané umělou inteligencí jako místní hotspoty (nahoře) a chladná místa (dole) pro znečištění ovzduší v Pekingu.
Satelitní snímky velikosti městských bloků vybrané umělou inteligencí jako místní hotspoty (nahoře) a chladná místa (dole) pro znečištění ovzduší v Pekingu.
Foto | Tongshu Zheng / Duke University

Algoritmus, který umí najít zdroje částic PM2,5 je unikátní tím, že pracuje v poměrně velkém detailu. Je schopen detekovat oblast, v níž se částice nacházejí v rozlišení zhruba 300 metrů. To je průměrná délka jednoho bloku domů v New Yorku. Algoritmus pracuje tak, že nejprve udělá základní predikci, která vychází z počasí. Tu potom upřesní pomocí satelitních snímků. Výsledkem jsou konkrétní místa, na nichž je vidět míra znečištění PM2,5. Umělá inteligence se navíc sama vyvíjí – na základě získaných dat se učí, jak využívat satelitní snímky k tomu, aby byly její předpovědi stále přesnější.

„To, že jsme schopni najít konkrétní místo s vysokým výskytem částic PM2,5 je opravdový přelom. Může nám to pomoci najít odpovědi na otázky týkající se rozdílu ve zdravotním stavu tamních lidí a také zjišťovat případná spojení s tamním životním prostředím,“ říká další spoluautor studie David Carlson.

Tým nyní všechna získaná data pečlivě analyzuje a hledá souvislosti mezi mírou výskytu prachových částic PM2,5 a dalšími faktory, například se socioekonomickým statusem lidí žijících v dané oblasti, nebo s množstvím lidí hospitalizovaných v nemocnicích kvůli dlouhodobému vystavení částicím PM2,5.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.