Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Požárů od vypalování jarní trávy přibývá, hasiči před nimi varují


25. března 2021 12:05

PRAHA (ČTK) - Hasiči varují před vypalováním trávy a pálením přírodního odpadu při jarním úklidu zahrad. Plošné vypalování trávy a porostů sice zakazují tři zákony, přesto požárů, které způsobí, na jaře přibývá. Loni od 1. dubna do 31. května hasiči likvidovali 812 požárů, které se rozšířily od zakládání ohně v přírodě a vypalování trávy. Meziročně jich bylo o zhruba 130 více a proti roku 2018 o téměř 330 více, informovala mluvčí hasičů Nicole Studená.

"Pro hasiče je jaro obdobím, kdy vyjíždějí k většímu množství požárů v přírodním prostředí. Někdy je to ještě častěji než v létě," uvedla mluvčí a zdůraznila, že přírodní materiál po úklidu zahrad lze pálit, ale za dodržení vícero podmínek.

Za celý loňský rok hasiči evidují 1934 požárů přírodních porostů, které způsobilo mimo jiné vypalování trávy. Dva lidé při nich zemřeli. Dvě oběti si vyžádaly obdobné požáry i v roce 2019, kdy hasiči vyjeli k 1968 požárům v přírodě.

Plošné vypalování trávy zakazuje zákon o požární ochraně. Nicméně po úklidu zahrady je spalovaní trávy či klestí za dodržení stanovených podmínek a pravidel možné. Podle hasičů je mimo jiné nutné, aby hromada klestí byla tak velká, aby shořela v době, kdy je na místě dozor. Místo pro pálení musí být izolováno od hořlavých materiálů a musí být dostatečně daleko od obytných nebo hospodářských objektů. Při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je nutné oheň ihned uhasit a dohlížet na něj musí lidé starší 18 let, připomněli hasiči.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.