Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Lachtani kalifornští mají nezvykle často rakovinu. Zajímat by nás to mělo kvůli našemu vlastnímu zdraví


6. února 2021 07:36

PRAHA (Ekolist) - Vědci z amerického Centra mořských savců právě dokončili několik desítek let trvající výzkum lachtanů kalifornských. Výzkum mimo jiné ukázal, že u lachtanů došlo k výraznému nárůstu rakoviny. Důvodem je dlouhodobé vystavení toxickým látkám v mořském prostředí. O studii zveřejněné v žurnálu Frontiers in Marine Science informuje Centrum mořských savců.

Centrum mořských savců je největší nemocnice a výzkumné centrum pro mořské savce na světě. Během let se tu podařilo zachránit už více jak 24 000 mořských savců. V roce 1979 tamní vědci poprvé zaznamenali záhadná úmrtí lachtanů a naplno rozjeli svůj výzkum. Ukázalo se, že lachtany kalifornské zabíjí rakovina – a že tím trpí nejvíce ze všech savců. Konkrétně se tato fatální nemoc projeví u 18 – 23 % dospělých jedinců, aniž by přitom měli pro onemocnění nějaké genetické predispozice.

„Vzhledem k tomu, že rakovina je u divokých zvířat velmi výjimečná, je třeba dobře porozumět tomu, co ji u lachtanů způsobuje a jaké to má důsledky pro nás lidi. Protože pobřeží, kde lachtani žijí a kde získávají potravu, s nimi sdílíme," komentuje doktor Pádraig Duignan, vedoucí patolog Centra mořských savců a spoluautor studie. Výzkum nám podle něho jasně ukazuje, že oceán je ve velkých potížích a musíme najít řešení, abychom nás všechny mohli ochránit.

Ve studii vědci docházejí k jednoznačnému závěru, že pokud chceme zabránit masovému šíření rakoviny jak u živočichů, tak u lidí, je třeba věnovat mnohem větší úsilí předcházení znečišťování oceánu škodlivými látkami.

„Některé škodliviny, které nacházíme v tělech lachtanů a o nichž víme, že mohou způsobovat rakovinu, se už léta nepoužívají, ale v prostředí zůstávají i nadále,“ říká Duignan. Jedná se například o zbytky karcinogenního DDT, používaného v 60. letech minulého století a další chemikálie užívané v době rozmachu výstavby na kalifornském pobřeží. Lachtani kalifornští mají podle zjištění studie jednu z nejvyšších hladin tzv. POP látek (perzistentní organické látky) ze všech mořských savců. Tyto látky mohou způsobovat hormonální poruchy, narušovat reprodukční systém nebo mít za následek právě rakovinu.

Vědci zdůrazňují, že je třeba ve výzkumu pokračovat a zjistit možné důsledky nejen pro ostatní tvory v oceánu, ale také pro nás lidi. „Samozřejmě toho musíme ještě hodně zjistit o faktorech, které hrají roli v rozvoji této choroby. Naše dosavadní zjištění tvoří základ pro výzkum toho, jak mohou škodliviny v oceánu ohrozit lidské zdraví,“ dodává vedoucí studie doktor Gulland.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.