Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jak může váš opalovací krém škodit českému rybníku?


18. září 2020 19:48

PRAHA (Ekolist) - Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.

“Víme, že UV filtry z opalovacích krémů jsou obzvláště ničivé pro korálové útesy a způsobují bělení korálů. Doposud ale neexistoval žádný výzkum, který by se zabýval účinky UV filtrů na sladkovodní živočichy,“ vysvětluje důvody studie její vedoucí Aaron Boyd.

Vědci si ke sledování vlivu UV filtrů vybrali jeden z nejběžnějších druhů vodních blech, hrotnatku velkou. Ukázalo se, že už 48 hodinové vystavení těmto látkám mělo za následek neschopnost hrotnatky orientovat se ve vlastním prostředí. Vystavení UV filtrům po dobu 14 dní mělo na tyto malé korýše dokonce smrtelný dopad.

Vodní blecha hrotnatka velká pod mikroskopem.
Vodní blecha hrotnatka velká pod mikroskopem.
Foto | Aaron Boyd / University of Alberta

To může být pro sladkovodní systémy fatální. „Hrotnatka velká je důležitou součástí potravního řetězce mnoha menších druhů ryb. Ztráta populace hrotnatek by pro všechny živočichy, kteří na nich závisí, znamenala velké ohrožení. V určitých podmínkách by dokonce mohla způsobit až kolaps daného ekosystému,“ dodává Boyd.

Studie nicméně obsahuje i jiskřičku naděje. Vodní blechy se totiž byly schopny z krátkodobého působení UV filtrů zase zotavit. „Jakmile jsme kontaminaci z vody odstranili, byly hrotnatky opět schopny se orientovat a pohybovat ve svém prostředí. To je dobrá zpráva, protože aktivní látky z UV filtrů v prostředí samy o sobě dlouho nevydrží. Pokud se tedy zbavíme zdroje znečištění, je poměrně velká šance, že se organismy z tohoto šoku zase uzdraví,“ říká Boyd.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.