Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 24. 9. 2021
Svátek má Jaromír
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Pesticidy zůstávají v ovoci i zelenině. Síť nevládních organizací kritizuje nečinnost úřadů EU


16. června 2020 03:01

PRAHA (Ekolist) - Třetina veškerých potravin konzumovaných v Evropě obsahuje rezidua dvou a více pesticidů, chemických prostředků aplikovaných v zemědělství. U některých sezónních druhů ovoce a zeleniny je šance, že v obchodě sáhnete po těch ošetřenými celým koktejlem pesticidů, až 65 %. Píše o tom PAN-Europe.

PAN Europe (tedy Pesticide Action Network) obviňuje regulační a kontrolní úřady EU, zejména pak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) z dlouhodobé nečinnosti a podceňování kritických dopadů směsí běžně užívaných pesticidů na zdraví spotřebitelů. „Před patnácti lety začala evropská legislativa řešit problematiku zhodnocení kumulativních a synergických účinků pesticidů na lidské zdraví. Do dnešního dne ale nevytvořila jediný protokol, který by se k tématu efektivně vyjadřoval a řešil jej.“

Nejde jen o neškodnost jednoho pesticidu, ale závadnost mixu

„Kontrolní úřad se pořád tváří a chová tak, jako by lidé, běžní spotřebitelé, mohli být ohroženi vždy jen působením jednoho jediného pesticidu, a k tomu vztahují i veškerá opatření a doporučení bezpečnosti,“ říká Angeliki Lysimachou, vědecká poradkyně PAN Europe. Což prý ale neodpovídá reálné situaci. V jednom produktu, ať už procesně zpracované potravině, ovoci či zelenině, se totiž dost často nachází povícero druhů pesticidů. A jejich kumulativní, hromadně zkombinovaný účinek, zkoumám a ověřován není.

To, že si EFSA nepočíná úplně dynamicky, má dokládat i „čerstvost“ jejich dat a publikací. V aktuální zprávě (z února 2020) teprve vyhodnocují výsledky ze vzorků analyzovaných v roce 2018, a sesbíraných o rok dříve. Ani tak ale nenabízí úplně potěšující výsledky.

Čistá, tedy bez přítomnosti pesticidů, byla jen lepší polovina (52,2 %) zkoumaných potravin. Třetina potravin (29,1 %) obsahovalo rezidua dvou a více druhů pesticidů. A v případě některých běžných konzumních potravin, například okurek salátovek nebo ostružin, byla přítomnost dvou a více druhů pesticidů pravidlem u 75,6 % testovaných exemplářů. Rezidua dvou a více druhů pesticidů byla v 65 % případů nalezena také u hroznového vína, jahod, třešní, hrušek. Extrémem se pak staly bobule godži (kustovnice), dovezené z Číny. Ty obsahovaly stopy 29 různých pesticidů. Což je zrovna zázračně zdravé nečiní.

Pesticidy se nevyplatí přehlížet

PAN Europe dále píší, že vědci už do desetiletí varují před tím, že směsný mix chemikálií různých pesticidů může navýšit toxický potenciál jednotlivých substancí, a to výrazněji, než každý pesticid jednotlivě. A doplňují, že řada dnes již v Evropě zakázaných pesticidů (chlordecon, hexachlorobenzen) je stále v ovoci a zelenině přítomná. Protože tyto pesticidy v půdě zemědělských polí stále perzistují, setrvávají.

„V čase, kdy všichni řešíme omezení závislosti zemědělské produkce na pesticidech jako politickou prioritu, by měly kontrolní úřady Evropské unie skončit s předstíráním toho, že koktejl pesticidů je pro naše zdraví v pořádku,“ říká Lysimachou. „Při schvalování bezpečnosti potravin je nezbytné okamžitě začít brát v potaz vliv různých směsí pesticidních látek, aby opravdu mohly být považovány za bezpečné.“

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.