Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Čtvrtek 28. 10. 2021
Svátek má Státní svátek
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vyšetřování podvodů u kotlíkových dotací potrvá ještě měsíce


18. prosince 2017 14:41

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ještě několik měsíců potrvá vyšetřování případu rozsáhlých podvodů při kotlíkových dotacích v Ústeckém kraji. V kauze je obviněných 27 žadatelů o dotaci i firma, která jim dotace zařizovala a její zástupce, prozradil dnes dozorující státní zástupce Jan Veselý. Škoda je prozatím vyčíslena na zhruba tři miliony korun.

Kauza se týká loňské výzvy a souvisí podle Veselého s nadhodnocením žádostí. Všichni obvinění žadatelé chtěli podle Veselého maximální možnou výši dotace, tedy 150.000 korun. Zároveň se tak zavázali k tomu, že výměnu kotle budou spolufinancovat ze svého částkou zhruba 50.000 korun. To se ale nestalo. "Trestná činnost spočívala v tom, že ti žadatelé o dotaci ve skutečnosti uhradili jen 20.000 korun a zbytek svého povinného podílu, té spoluúčasti, si vytvořili fiktivní smlouvu o zprostředkování, tedy fiktivní výdaj. A tímto fiktivním výdajem dokládali uhrazení té své spoluúčasti, ačkoli k té ve skutečnosti nedošlo. Tím pádem neměli nárok o dotaci v takové výši, o kterou žádali," vysvětlil Veselý.

Kromě žadatelů je obviněná i společnost, která dotace a kotle měla zprostředkovat, a také zástupce společnosti. "Ta společnost a její statutární orgán, tyto osoby by se daly označit za pokud ne organizátory, tak strůjce a ty, kteří to vymysleli," doplnil Veselý. Všichni čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jednateli firmy hrozí až osm let vězení, žadatelům pak až tři roky. Dotace podle Veselého nakonec proplaceny nebyly, celková škoda ale mohla dosáhnout až zhruba třech milionů korun.

Kriminalisté obvinili všechny podezřelé už v září. Někteří si proti stíhání podali stížnost. "O některých těch stížnostech je v současné době rozhodováno, takže ne všechna usnesení o zahájení trestního stíhání nebyla právní moci," uvedl Veselý. Vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců. Případ je výjimečný rozsahem i počtem obviněných. "Viděl bych, že v horizontu půl roku by mohla být podána obžaloba. Už jen rozsah té trestné činnosti a počet obviněných dost komplikuje celé trestní řízení, a v důsledku toho by mohlo být i delší," dodal Veselý.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.