https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mate-po-zime-osklivy-travnik-patrne-za-to-muze-plisen-snezna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Máte po zimě ošklivý trávník? Patrně za to může plíseň sněžná

3.3.2017 01:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Typické příznaky plísně sněžné
Typické příznaky plísně sněžné
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Drenčeni / Facebook
Na jaře, po roztátí sněhové pokrývky, může mít váš trávník problém s plísní sněžnou, která kazí jeho vzhled. Je považována za jedno z největších rizik pro trávník. Jsou však způsoby, jak se této chorobě bránit.
 

Původcem plísně sněžné je houba jménem hlívenka sněžná. Plíseň sněžná se vyskytuje plošně po celém území České republiky. Má větší hospodářský význam zejména u obilnin. Hlavním obdobím výskytu plísně sněžné je zima a počátek jara. Vyskytuje se zejména na lokalitách, kde dlouho leží sněhová pokrývka.

Hlívenka sněžná je přenosná osivem a přežívá na nedokonale rozložených organických zbytcích rostlin. Nepříznivé podmínky původce přečkává na infikovaných rostlinách a odumřelé hmotě hostitelské rostliny. Primární infekce pochází z půdy a osiva.

Plíseň sněžná je považována za jedno z největších rizik pro trávník. Na trávníku se objevuje v podobě okrouhlých skvrn odumřelého porostu. Skvrny jsou hnědé, později typicky bělavé barvy. Příznaky však nejsou viditelné jen na jaře. Na podzim může způsobit deformace rostlin a na listech je zřetelný narůžovělý povlak mycelia. Pro rozvoj plísně jsou vhodné teploty od 0 °C do 10 °C.

Plíseň sněžná je považována za jedno z největších rizik pro trávník.
Plíseň sněžná je považována za jedno z největších rizik pro trávník.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Více bývají poškozeny husté trávníky. Vyšší výskyt tohoto onemocnění byl zaznamenán také na utužených půdách.

Plíseň sněžná působí problémy také u obilnin. Tam může houba způsobit špatnou klíčivost osiva. U vzcházejících rostlin může docházet k hnědnutí kořenů a bází rostlin, vzniku skvrn na listech a šroubovitému kroucení klíčků. Kořeny a hypokotyly hnědnou, zahnívají a tmavnou. Skvrny se šíří vzhůru po rostlině.

Prevence a ochrana

Základem je výsev uznaného, kvalitně mořeného osiva. Je také důležité nezanechávat neposekanou trávu na zimu a odklízet organickou hmotu, která by napomáhala rozvoji plísně. Ani příliš nízko sečený trávník není ideální, je při něm více odkryt povrch půdy.

Nevhodné je přehnané hnojení dusíkem či naopak nedostatečná výživa. Plíseň je často k vidění na zastíněných porostech se zvlhčenými listy rostoucích na vlhčích půdách s vysokou hladinou spodní vody.

Pomáhá pravidelná vertikutace, která zajistí provzdušnění trávníku. Je důležité odstraňovat zbytky zaschlých rostlin a hrabat listí na podzim. Na holá místa trávník doséváme.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
alb, mmo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist