https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/aby-klicni-rostliny-nepadaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aby klíční rostliny nepadaly

16.3.2017 05:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při nedostatku světla bude výsev nezdravě vytáhlý.
Při nedostatku světla bude výsev nezdravě vytáhlý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Albrechtová
Nastává jaro, které je spojováno s dobou výsevů nejrůznějších druhů rostlin a zejména zeleniny. Problémem bývá padání klíčních rostlin, které pro pěstitele představuje doslova katastrofu. Existují však možnosti, jak tomuto problému předcházet či jak s ním bojovat.
 

Padání klíčních rostlin je častou příčinou neúspěchu při předpěstování různých druhů okrasných rostlin a zeleniny. Je způsobeno komplexem půdních patogenů, například Pythium spp., Phytophtora spp., Fusarium spp.

Patogeny napadají rostliny ve fázi klíčení až do dvou až třech pravých lístků. Napadají zvláště vytáhlé oslabené rostlinky. Kořenový krček rostliny vodnatí a tmavne a rostliny se následkem toho ohýbají. Dochází k zaškrcení kořenového krčku a rostlina následkem toho "padá" a celá uhnívá. Odumírat mohou i klíčky a kořeny. Jde o nevratný proces, negativním faktem je také rychlost šíření.

Padání klíčních rostlin je časté především v nevětraných prostorech a u hustých výsevech, kde rostliny nemají dost světla. Dalším faktorem pro rozvoj choroby je přemokřený nekvalitní substrát obsahující choroboplodné zárodky.

Původci padání klíčních rostlin přežívají v půdě, mohou se však přenášet také semeny. Je proto vhodné používat mořené osivo a vysévat je do tepelně vydezinfikovaného substrátu.

Dalším faktorem je také vitalita rostlin. Pokud máte v prostorech, kde rostliny pěstujete, příliš teplo a ještě k tomu málo světla, budou se rosliny vytahovat, nebudou mít silnou kořenovou soustavu a budou tak méně odolné. Obecně platí, že výsevy zeleniny a letniček vzejdou obvykle do deseti dnů od výsevu. Jak se klíční rostliny objeví, je zapotřebí trochu snížit teplotu a větrat.

Zkrátka čím lepší podmínky klíčícím semenům zajistíte, tím se zvyšuje šance, že z něj vyrostou zdravé odolné rostliny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Simona Albrechtová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist