Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Dračince jako ochrana před škodlivými látkami z počítačů a monitorů


10. února 2017 02:00

PRAHA (Ekolist) - Tiskárny, monitory a počítače uvolňují látky, které mají nepříznivý vliv na naše zdraví. Jsou jimi například formaldehyd a benzen. Existují rostliny, které tyto látky dokážou odstranit. Jsou jimi například i oblíbené pokojové rostliny dračince (Dracaena).

Dračince, nebo pro někoho dracény, patří nejenom mezi oblíbené nenáročné pokojové rostliny, jejich výhodou je, že ze vzduchu kolem nás dokážou eliminovat škodlivé látky. Jsou vhodné zejména do kanceláří, kde je ve vzduchu obsažen formaldehyd a benzen.

Formaldehyd je klasifikován jako karcinogen skupiny 1., tedy karcinogen pro člověka. Expozice malým dávkám vyvolává bolesti hlavy a záněty nosní sliznice. Vyšší koncentrace způsobují respirační problémy a u citlivých jedinců můžou vyvolat astma. Benzen má za následek podráždění očí, ospalost, závratě a zrychlený tep. Zdrojem benzenu jsou také zplodiny z automobilové dopravy, které se při větrání dostávají i do vašeho interiéru.

Dracaena deremensis je ideální rostlinou do kanceláří
Dracaena deremensis je ideální rostlinou do kanceláří

Druhy dracén

Dračince jsou u nás k dostání snad v každém obchodě s rostlinami. Obvykle máme na výběr mnoho druhů a kultivarů. Mezi nejčastěji pěstované patří dračinec duhový (D. marginata), který má holý kmínek s pestře zbarvenou růžicí z úzkých listů. Zelené listy kultivaru ´Tricolor´mají po obou stranách červený a žlutý pruh. Můžeme zvolit také velmi atraktivní kultivar ´Colorama´s načervenalými listy, které jsou uprostřed zelené a na okrajích s červenorůžovými pruhy, které vytváří hezký kontrast. Tento druh dračince není jedovatý a dokonce je doporučován jako náhrada takzvané kočičí trávy.

Širší listy než D. marginata má druh D. deremensis. Listy mají tmavě zelenou barvu nebo jsou, dle kultivaru, s bíle či světle, křiklavě, zelenými pruhy. Velmi často se setkáme s dračincem vonným D. fragrans, který má tlustý kmínek a široké lesklé listy, které bývají panašované. Tento druh je nejméně náročný a spolu s dračincem duhovým je uveden ve studii s názvem Clean Air, jako účinná „čistička vzduchu".

Kultivar ´Lucky Bamboo´, přezdívaný šťastný bambus lze pěstovat ve váze
Kultivar ´Lucky Bamboo´, přezdívaný šťastný bambus lze pěstovat ve váze

Dračince nemusíme pěstovat jenom v substrátu. Kultivar dračince pruhovaného (D. sanderiana) ´Lucky bamboo´, přezdívaný šťastný bambus s krouceným stonkem lze pěstovat i ve váze a často se využívá také ve floristice. Tento druh má špičaté panašované listy vypadající jako kopí.

Velmi exoticky vypadá D. draco s tuhými zelenými listy tvořícími růžici. Jeho palmovitý vzhled napovídá, že pochází z tropických oblastí. Méně často bývá pěstována dracéna výhonkatá (D. godseffiana), která, díky oválným bíle skvrnitým listům a celkovému habitu nemá typický vzhled dracén. Tento druh dokonce i žlutozeleně kvete a plodí.

Atraktivní květy  draceny výhonkaté (D. godseffiana), uváděné také pod synonymem D. surculosa, na fotce je kultivar ´Milky Way´
Atraktivní květy draceny výhonkaté (D. godseffiana), uváděné také pod synonymem D. surculosa, na fotce je kultivar ´Milky Way´
Foto | Rosa Say / Flickr

Jak pěstovat dracény?

Dracény jsou k dostání v mnoha druzích. Jsou okrasné svými listy, které mohou být různě panašované. Jsou nenáročné, vhodné prakticky do jakéhokoliv interiéru. Snáší rozptýlené světlo i polostín, nesnesou však přímé sluneční záření, které by spálilo jejich listy a způsobilo suché vybělené skvrny. Při nedostatku světla se budou pestrobarevné druhy špatně vybarvovat a vypadat nevzhledně. Dracény by neměly být pěstovány v průvanu.

Teplota pro pěstování postačí pokojová, kolem 20 °C, v zimě by neměla klesnout pod 15 °C. Spodní listy dracén časem žloutnou a opadávají. Z tohoto důvodu mají dracény holý kmínek, který umocňuje jejich typický vzhled. Listy však mohou ve větším množství opadávat, pokud má rostlina příliš vlhký substrát.

Důsledkem vlhkého substrátu v kombinaci s chladným prostředím může dojít k uhnívání kořenů a posléze celé rostliny. Opačným problémem je hnědnutí špiček listů způsobené příliš suchým vzduchem. Doporučuje se proto rosení.

Z hlediska zalévání snese dracéna i kratší období sucha a nárazovou zálivku. V zimních měsících je však nutné zálivku omezit.

Růst rostlin je pomalý, přesazujeme je, až když budou ze spodku květináče vykukovat kořeny. K přihnojování stačí tekuté hnojivo pro rostliny okrasné listem.

Simona Albrechtová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.