Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu


16. ledna 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pokojové rostliny si domů pořizujeme pro zkrášlení domácnosti. Kromě toho však mohou některé druhy čistit prostředí bytu od nežádoucích látek. Výsledek výzkumu NASA s názvem Clean Air (Čistý vzduch) prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými „čističkami" vzduchu.

Bambusová palma. Také si poradí s amoniakem.
Bambusová palma. Také si poradí s amoniakem.

V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Je to toxická látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Používá se ve velkém množství na výrobu hnojiv a čisticích prostředků. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Protože je to antiseptická látka, slouží také ke konzervaci. Kapalný amoniak se používá k ošetření materiálů z bavlny a pro předsrážení vlny. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin.

Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum), neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s především voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy.

Této teplomilné rostlině vyhovuje polostín i rozptýlené světlo a přes léto vyšší vzdušná vlhkost. Vydatnou zálivku, která antůrii svědčí, je přes zimu nutné omezit. Toulitka z ovzduší ve vašem bytě či kanceláři odstraní také formaldehyd a xylen.

Další rostlinou, která vám pomůže s eliminací amoniaku, je zástupce palem Rhapis excelsa. Palma se štíhlým kmínkem dorůstá do 4 metrů, má okrasné dlanitě vějířovité, rozdělené listy, které se využívají i ve floristice. Rostlina je to velice nenáročná, má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost.

Snese sucho, v sezóně jí prospívá vydatná zálivka, kterou je v zimních měsících nutno omezit. V létě je vhodné letnění na slunném, vzdušném stanovišti, snese i plné oslunění.

Listopadka zahradní, dokonalá čistička vzduchu.
Listopadka zahradní, dokonalá čistička vzduchu.

Dokonalými „čističkami“ vzduchu jsou chryzantémy, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium. Chryzantémy ze vzduchu čistí nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.

Chryzantéma neboli listopadka je velmi prodávána zejména na podzim. Je krátkodobou pokojovou rostlinou, kterou je po odkvětu vhodné zasadit do zahrady.

Tato rostlina je světlomilná, snese i nižší teploty a v době kvetení vyžaduje vydatnější zálivku. Její listy a květenství však neovlhčujeme, jelikož jsou velmi náchylné na plíseň šedou.

Rostlin, které vám doma či v kanceláři mohou pomoci vyčistit vzduch od škodlivých látek, je více. Výsledky výše zmíněného výzkumu NASA jsou přehledně zobrazeny na Wikipedii, kde si můžete i zkontrolovat, zda daná rostlina není toxická pro psy a kočky.

Inzertní tip: Z přehledu přírodních čističek vzduchu chovatele koček jistě zaujme zelenec, naprosto bezpečná pokojová rostlina, která navíc supluje kočičí trávu.


Simona Albrechtová

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.