Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jihočeská města hodlají kontrolovat kotle hlavně po upozornění


29. prosince 2016 14:20

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Většinou na základě upozornění prověří zaměstnanci pověřeného obecního úřadu v Jihočeském kraji stav kotlů v domácnostech. Od ledna začne platit zákon o ochraně ovzduší a na jeho základě může samospráva kontrolovat, čím lidé doma topí v kotlích. Městské úřady v Jihočeském kraji neplánují plošný systém kontrol. Vyplývá to z ankety ČTK.

"Kontrolovat budeme domácnosti na základě upozornění na nesoulad se zákonem," uvedla referentka odboru životního prostředí prachatického městského úřadu Marta Zifčáková. Podobný systém plánují i v Písku. "Budeme kontrolovat takzvaně na udání. Na jiný způsob této činnosti nemáme dostatečné personální zabezpečení," uvedla mluvčí píseckého městského úřadu Kristyna Barchini.

V Táboře se chtějí především v počátcích zaměřit na lokality, kde dlouhodobě vnímají problémy s ovzduším. "Kontrolu způsobu vytápění a stavu kotlů budou provádět dva pracovníci oddělení ochrany prostředí odboru životního prostředí," řekla Irena Kristiánová z kanceláře starosty.

Rovněž dvě pracovnice českobudějovického magistrátu absolvovaly školení na tuto problematiku a budou se stavu kotlů v domácnostech ve městě věnovat. "K systematickému kontrolování není důvod, ale může k nim dojít třeba i při optickém opakovaném pozorování hustého kouře vycházejícího z komína například hlídkou městské policie," řekl českobudějovický radní Michal Kohn (ANO).

Jihočeská metropole zvažuje, že by zavedla nízkoemisní zóny, tedy oblasti, do nichž smí vjet pouze vozidla, která splňují stanovené emisní podmínky, což má prospívat kvalitě ovzduší. Podobné zóny fungují ve velkých německých městech. Podle Kohna by režim prospěl především historickému centru Českých Budějovic.

O zavedení těchto pásem uvažují i v Písku. Město požádá o podporu z národního programu Životního prostředí na zpracování studie proveditelnosti pro zavedení nízkoemisní zóny. "Písek byl Státním fondem životního prostředí vytipován jako vhodná obec k zavedení nízkoemisních zón. Je totiž zařazen mezi města, kde je kvalita ovzduší nejhorší v celé republice," uvedl vedoucí oddělení rozvoje městského úřadu Jan Venclík.

Naopak v Jindřichově Hradci, Strakonicích nebo Prachaticích o zavedení nízkoemisních zón momentálně neuvažují.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.