https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dovolena-s-autem-na-cng-dobre-planujte-a-dopadne-to-dobre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dovolená s autem na CNG: dobře plánujte a dopadne to dobře

11.7.2016 11:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vyrážíme na dovolenou! Kdo má vytištěnou mapu s plnícíma stanicema?
Vyrážíme na dovolenou! Kdo má vytištěnou mapu s plnícíma stanicema?
Aut na stlačený zemní plyn (CNG) na našich silnicích sice pomalu, ale přesto přibývá. Loni v ČR jezdilo podle statistik plynárenské společnosti RWE 12 tisíc osobních automobilů CNG. A pomalu přibývá i infrastruktura. Loni u ČR fungovalo 87 plnicích stanic, letos jich je již 120. Při cestách po Česku se problému obávat nemusíte. Na cesty na zahraniční dovolenou se ale vyzbrojte aplikací do chytrého telefonu, redukcí pro tankování a raději si předem vyhledejte trasu. A připravte se na dobrodružství.
 

Výlet do Německa je podle rok staré zkušenosti Petra Šimka vcelku snadná věc: síť čerpacích stanic je tam hustší než u nás (900 stanic) a placení je bezproblémové. V Česku vás může někdy překvapit, že některé plnící stanice jsou jen pro držitele karet.

Výlet na Slovensko bude náročnější na vyhledání vhodné trasy. „Na Slovensku totiž natankujete zemní plyn jenom na deseti místech. Dvě plničky jsou v Bratislavě, po jedné v Komárně, Nitře, Bánské Bystrici, Žilině, Košicích, Michalovcích, Novém Městě nad Váhem a ve Zvoleně,“ vypočítává Václav Holovčák, z Bonett Gas Investment, společnosti prodávající auta na CNG. Jak dodává Holovčak, na Slovensku se rozvoj CNG infrastruktury zbrzdil kvůli příliš rychlému zavedení vyšší spotřební daně na CNG. U nás se daň zvyšuje postupně.

Ještě horší situace je s tankováním v Chorvatsku. Tam jsou plnicí stanice na CNG jenom dvě, v Rijece a v Záhřebu. Obě se navíc nacházejí v samotných centrech a mají omezenou otvírací dobu. Slovinsko má plnící stanice tři, v Mariboru, Lublani a Jesenici.

Cestou do Chorvatska proto určitě natankujte ještě v Rakousku, které má třetí nejhustší síť v Evropě. Plnicí stanice najdete jak na dálnicích, tak i mimo ně. „Velmi často jsou součástí velkých čerpacích stanic, kde si hlavně v noci můžete odpočinout a občerstvit se,“ říká Václav Holovčák.

Naplnit a pak pojedeme na plný plyn.
Naplnit a pak pojedeme na plný plyn.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Opravdovou velmocí CNG v Evropě je Itálie, kde natankujete v 974 stanicích. Jenom si musíte dát pozor, kdy tankujete. „O víkendu může mít otevřeno jen jedna z deseti plnicích stanic v okruhu 50 km. Proto je třeba si dopředu zjistit otvírací dobu,“ upozorňuje na méně známou skutečnost Václav Holovčák.

Má to ještě jeden háček. „V Itálii je dost často potřebná speciální redukce, protože u některých plnicích stanic mají jiné koncovky na plnicí pistoli,“ doplňuje Radek Patera, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie. Redukce se dají koupit i u nás a stojí okolo 500 Kč.

Plánování trasy je dobré věnovat nějaký čas před cestou. Některé navigace umí zobrazovat CNG stanice. Pokud to vaše navigace neumí, můžete si stáhnout některou z aplikací, které umí CNG stanice najít.

Jaké mobilní aplikace se mohou hodit?

Škoda CNG (android) - aplikace vždy zobrazí nejbližší CNG stanici, ovšem jen v ČR. To usnadňuje naplánovat celou trasu předem, v závislosti na umístění stanice. Aplikace exportuje plán i do vaší navigace. Také vám dává informace o každé stanici na trase.

Pro plánování cest mimo ČR můžete zkusit některou z aplikací pro Evropu. Jejich uživatelé si ale často stěžují, že nenacházejí všechny plnící stanice.

Je proto lepší si trasu a plnící stanice předem najít na webu, třeba pomocí evropského rozcestníku. Přehlednou mapku evropských CNG stanic najdete na webu http://www.ngva.eu/get-directions.

Výhody aut na CNG

CNG auta jsou tišší než auta na klasická paliva (udáváse snížení hladiny hluku o 10 – 15 dB). CNG je oproti LPG lehčí než vzduch a přirozeně odvětrává - je proto možné parkovat v garážích. CNG je fosilní palivo, nicméně je považováno za ekologické, jedná se o směs uhlovodíků, jejíž hlavní složkou je metan. Získává se z přírodních zdrojů nebo při těžbě ropy. Zemní plyn v porovnání s naftou či benzínem snižuje hladinu škodlivin CO2 a NOx o 25 % a hladinu CO až o 50 %.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

25.3.2023 09:49
My s manželem jezdíme na dovolenou jedině obytným autem, jelikož pak máme vše ve svých rukou a nemusíme se bát o ubytování. Já jsem nám pořídila na internetových stránkách https://www.naturehikecz.cz/ kvalitní péřové spacáky, aby nám bylo v noci teplo. Byla to investice do našeho pohodlí, které je vždy na prvním místě.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist